Насловна ВЕСТИ2 Млеко штити против биљних ваши, пегавости, пламењаче …

Млеко штити против биљних ваши, пегавости, пламењаче …

443

Да ли сте могли помислити да млеко штити против биљних ваши? Иако није тачно познато зашто млеко успешно сузбија поједине штеточине и болести у баштама, показало се врло добро у борби против биљних црних ваши, белих лептирастих ваши, пламењаче и пегавости листа код повртларских култура. Претпоставља се да калцијум из млека утиче на биљне ваши тако што уништава заштитни слој на површини тела.

Млеко се разблажи с водом у размери 1: 4 – 6 и прска директно на ваши. Ваши имају неколико генерација годишње и у истом временском раздобљу се налазе у различитим стадијима развоја. У фази ларве и лутке ваши имају јачи заштитни слој (воштану превлаку) па млеко, као и остала средства на бази калцијума, теже делује на њих.

Млеко штити од штеточина

При сузбијању вашију врло је важно кренути са заштитом одмах на почетку, чим се појаве, јер ваши врло брзо образују колоније и врло брзо дају нове генерације. Стога овај поступак треба применити што раније и понављати што чешће тј. док год ваши праве значајне штете на биљци.

Хемијска пХ вредност млека је нешто изнад 6 односно благо киселе је реакције. Гљивице се опет најбрже развијају у ниже киселој реакцији па се сматра да стварање више пХ зоне на површини биљке разлог што млеко зауставља развој гљивичних обољења.

Отопином млека у води добија се средство којим треба попрскати оболеле али и здраве делове биљака. На тај начин ствара се заштитни филм на површини биљака који спречава гљивице да продру у ткиво биљака.

Посебно је битно третирати листове и на наличју, јер прозроковачи пламењаче и гљивичне пегавости продиру кроз ткиво на лицу листа, разарају станице биљног ткива како би се хранили биљним соком, а сполне органе формирају на наличју листа.

Захваљујући искуствима чланова урбаних вртлара из Новог Сада, који су се потрудили да примене ове савете, можемо тврдити да је млеко једно од проверено ефикасних заштитних средстава у борби против наведених биљних штеточина и болести.

Извор – zdravasrbija.com