Насловна ВЕСТИ Најважније измене ИПАРД програма

Најважније измене ИПАРД програма

231

Закон о измени и допуни Закона о пољопривреди и руралном развоју објављен је 30. новембра 2021. године („Службени гласник РС”, бр. 41/09, 10/13 – др. закон, 101/16, 67/21 – др. закон и 114/21).

Што се тиче корисника ИПАРД подстицаја, најважнија измена настала доношењем Закона, односи се на омогућавање исплате аванса до 50% од одобрене вредности подстицаја, након доношења решења о одобравању пројекта, уз достављање банкарске гаранције или другог прописаног средства обезбеђења које одговара износу од 110% захтеваног износа авансне исплате.То практично значи да ће се ИПАРД корисницима на самом почетку, унапред, обезбедити значајан део финансијских средстава за реализацију планиране инвестиције. Могућност коришћења аванса требало би да многим потенцијалним корисницима буде мотивишући фактор за инвестирање, док са друге стране авансна плаћања утицаће на побољшање коришћења ЕУ финансијског доприноса и смањење ризика од повраћаја средстава ЕУ.

Закон прописује да се решење по захтеву за одобравање авансне исплате ИПАРД подстицаја доноси у року од месец дана од дана покретања поступка, а прецизирани су и рокови за одобравање пројекта (од 9 месеци), као и коначну исплату (од 6 месеци), од дана покретања поступка.

Како би се смањило време обраде захтева, изменом Закона, прописана је обавезна документација приликом подношења захтева за ИПАРД подстицаје – прописан уредно попуњен образац захтева, уредне понуде, пословни план и попис имовине на дан 31. децембар претходне године у односу на годину у којој се подноси захтев, у супротном се захтев одбацује без разматрања. Ако захтев садржи формални недостатак исти се може допунити у року који не може бити краћи од 8 дана нити дужи од 20 дана. Такође, законом се прописује могућност само једне измене одобреног пројекта у поступку за остваривање права на ИПАРД подстицаје, као и обустављање поступка због престанка постојања странке.

Извор: ПССС Србије

Пише: Зорица Здравковић, саветодавац за агроекономију