Насловна АРХИВА НАУКА: Лоша исхрана – општа претња здрављу

НАУКА: Лоша исхрана – општа претња здрављу

780
Фото: Pixabay

Највећа претња здрављу људи током следећих двадесет година могла би да буде лоша исхрана, која за светско становништво представља већу опасност од алкохола, дроге, цигарета и небезбедних сексуалних односа заједно. Ово је закључак Глобалног панела за пољопривреду и исхрану, групе стручњака које финансира британска влада и Фондација Била и Мелинде Гејтс.

Ови истраживачи сматрају да је лоша исхрана највећи појединачни кривац за настанак незаразних болести широм света и да ће због тога земље, нарочито оне у развоју, бити погођене последицама као што су повећање броја оболелих од срчаних болести, рака, инфаркта и дијабетеса. Ове државе имају најбржу растућу продају прерађене хране, која садржи велики број калорија, много шећера, соли и масноће.
Главна препрека квалитетнијој исхрани, богатој свежим воћем и поврћем, житарицама и протеинима, у овим земљама, али и у остатку света, јесте сиромаштво, утврђено је у извештају. Према мишљењу научника, нарочито је забрињавајуће то што чак и они који имају могућност да се здравије хране, бирају намирнице штетне за здравље.

„Сиромашнији људи не једу довољно квалитетну храну, некада не само због не достатка новца, већ и због тога што живе у крајевима у којима су такве намирнице тешко доступне. С друге стране, како су се примања на глобалном нивоу увећала, тако је порасла и потрошња нездраве хране.

Дакле, то што неко има новца да купи здраву храну не значи да ће то заиста и учинити“, пренели су амерички медији наводе ових стручњака, који су позвали међународне организације да исхрани посвете једнаку пажњу као и вирусу ХИВ, маларији и пушењу.

Последице лоше исхране не огледају се само у неухрањености, већ и у повећању броја људи с вишком килограма. Уколико се садашњи тренд раста стопе гојазних настави, њихов број ће се са 1,33 милијарде из 2005. повећати на 3,28 милијарди 2030. године. У извештају су истакнуте и неке добре промене, као што је пад стопе гладних у последњих четврт века са 18,6 на 11,8 одсто светског становништва.
Иако су напици на основи коле и код нас веома популарни, мало је оних који знају шта је основни састојак, одговоран за специфичан укус свих ових производа.

Фото: Pixabay

Кола (Cola vera) је дрво које потиче из влажних тропских шума у западној Африци. Одатле је пренесена и у друге делове света, у којима постоје услови за вештачко размножавање и узгој ове врсте. Афричка племена су од давнина користила њене свеже, беле семенке за жвакање. Коришћене су и приликом разних верских обреда и свечаности, што није случајно. Примећено је да су имале посебно дејство на оне који их жваћу – повећавале су снагу, издржљивост и утицале на то да се без великог напора обаве најтежи физички послови. Ово је заинтересовало многе светске путнике, али све до краја 18. века у Европи није се знало од које врсте дрвета потиче семе. Хемијски састав семена испитан је крајем 19. и почетком 20. века.
Пре ере напитака од коле, семенке су се користиле у медицинске сврхе, првенствено као средство које спречава ширење дизентерије и других заразних обољења. Да најбољи лек може да буде и отров, правило је које је важило и за колу. Тако су се рани препарати на њеној основи увек користили у строго прописаним дозама. Највећа опасност је од тровања које може да изазове висок проценат кофеина из семенки.

Добро јутро број 538 – Фебруар 2017.