Насловна ТЕМЕ ВИНОГРАД ПАНДЕМИЈА КОРОНАВИРУСА ОЈАДИЛА ВИНАРЕ

ПАНДЕМИЈА КОРОНАВИРУСА ОЈАДИЛА ВИНАРЕ

Стала продаја, опоравак временски неизвестан

434

Српско винарство и виноградарство, увођењем ванредног стања због спречавања ширења инфекције коронавирусом, половином марта доживело је највећи ударац у својој новијој историји, а колико ће осећати последице мера које су за винске делатнике биле погибељне, још увек је тешко предвидети. У Савезу винара и виноградара Србије сматрају да су затварање угоститељских објеката, забрана прослава и јавних окупљања, те прекид извоза, многе винарије у Србији, али и у свету, довели у веома тежак положај. У тој националној асоцијацији тврде да, у ситуацији када тржиште вина готово да не постоји, винарима није више основни проблем пословично спора наплата, већ то што потражња за вином практично не постоји. Зато су врло брзо предузели кораке како би поспешили онлајн продају преко разичитих портала и платформи, не би ли им барем донекле олакшали ситуацију. Осим тога, Савез је, анализирајући ситуацију, месец дана касније припремио сет предлога за превазилажење новонасталог стања у винарству и упутио га државном врху. Тај сет садржи предлог да се забрани увоз грожђа и ринфузног вина или барем одређеним царинским наметима потенцира домаћа понуда, а дестимулишу увозници, да се уведу прелевмани на увоз флашираног вина, те субвенционише откуп грожђа са 10 динара по килограму, а са 15 динара грожђе аутохтоних сорти и оних у систему географске заштите. Они упозоравају на то да пандемија може бити погубна за српско винарство и виноградарство у време када су обе гране уз помоћ државе кренуле напред, уколико се не предузму одговарајући потези.

„Интерфест“ – да, али када?

Овогодишњи, 17. „Интерфест“ заказан је у свом сталном термину, у трећој недељи јуна, мада је, по речима Наташе Будисављевић Радишић, незахвално прогнозирати да ли ће се заиста тада и одржати.

– Највише бих волела да не морамо да померамо термин одржавања фестивала, пре свега због тога што би то значило да смо борбу против вируса успешно окончали – истиче Наташа. – Дивна ће бити симболика „Интерфеста“ кад све ово прође – да на Трг слободе изађемо коначно слободни после дугог времена изолације, окружени пријатељима које дуго нисмо видели. Вино се најлепше пије у друштву и оно увек слави живот. Биће то најемотивнији фестивал за ових седамнаест година.

И у Удружењу произвођача грожђа и вина с ознаком географког порекла „Срем-Фрушка гора“ забринути су за судбину винарства и виноградарства. Председник удружења Гордан Башић каже да је потпуно јасно да ће ова ситуација оставити далекосежне последице на сваку област пословања, јер је, што се тиче домаћих произвођача вина, с првим даном ванредног стања сав промет практично стао.

– Хотели и ресторани не раде, ограничење кретања утиче на вински туризам, куповина у маркетима углавном се базира на основним животним намирницама, извоза нема, тако да су винари остали без прихода – тврди Башић. – Формалним престанком ванредног стања ситуација се неће тренутно побољшати, узевши у обзир да ће ресторанима, хотелима, а и дистрибутивним каналима требати времена да се опораве. С друге стране, радови у винограду су у пуном замаху, грожђе не зна за ванредно стање и пред нама је период који изискује највише улагања. Готово сви винари затечени су овом пандемијом у фази инвестирања у винограде, винарије и туристичке капацитете и сваки од њих поставља питање колико дуго ће моћи да издржи. Губици су огромни и тешко ћемо моћи брзо да их превазиђемо без озбиљне помоћи државе. Винари су јако забринути и мислим да ћемо бити потпуно свесни свих последица тек када целокупан фокус померимо са борбе за здравље против вируса цовид-19 на борбу за тржиште.

У том фрушкогорском удружењу сигурни су у то да ће мере које је до сада припремила држава бити од помоћи, али оне ипак захтевају одређену процедуру и време, виноград тражи правовремено реаговање у свакој фази, како би могао да се одржи квалитет и количина грожђа, што кошта. Башић напомиње да је национални савез винара и виноградара, који кроз себе окупља сва релевантна удружења с територије Србије, на основу предлога удружења и у име свих винара, преговарао с Министарством пољопривреде и Републичком владом о државним мерама намењеним винарима, које се тичу лакшег превазилажења проблема. Удружење „Срем – Фрушка гора“, како каже, рачуна и на разумевање Покрајинске владе, од које очекује да посебним мерама помогне да се винари с територије Војводине што брже и са што мање штете, врате на пут на коме су били.

You need to be logged in to view the rest of the content. Please . Not a Member? Join Us