Насловна ТЕМЕ ЖИВОТ „ПАСТАИ“ ТЕСТЕНИНЕ ИЗ СРЕМСКЕ КАМЕНИЦЕ ИМАЈУ СВОЈЕ КУПЦЕ: Здрав оброк на...

„ПАСТАИ“ ТЕСТЕНИНЕ ИЗ СРЕМСКЕ КАМЕНИЦЕ ИМАЈУ СВОЈЕ КУПЦЕ: Здрав оброк на столу за три минута

У понуди наше породичне радионице имамо педесет врста тестенина, а издвајамо се по томе што не стављамо учвршћиваче и адитиве, тесто се лако вари, а кува се свега три минута, што погодује и данашњем брзом начину живота – каже Љубица Еркић - Од нас узимају и велики ланци маркета, као и хотели, ресторани и кафићи

736

Љубица Еркић била је у шестом месецу трудноће са другим дететом и запослена на добром месту у државној фирми, када је схватила да је незадовољна послом и да нешто мора да промени. Старији син тада је имао четири године, а она је почела да размишља о томе шта да предузме како би променила посао, а самим тим и живот.

-Практично сам цело породиљско боловање посветила осмишљавању посла. Купила сам машине које ми требају, консултовала технологе и млађи син је имао око годину и по када је посао са тестенинама почео. Радионицу смо направили у дворишту породичне куће у Сремској Каменици и јасно је да без подршке породице и супруга не бих успела. Ево, већ три године, ми сваки дан радимо, правимо тестенине и сада их од нас узимају и велики ланци маркета, као и хотели, ресторани и кафићи – прича Љубица која је по струци дипломирани индустријски инжењер.

Интегрална, зачинска и – слатка теста

Још као девојчица волела је да са баком прави резанце и сећа се како су по кући биле раширене плахте на којима се тестенина сушила. Пошто јој прављење резанаца није било страно, оно јој је постало и животни позив.

– Доста сам путовала и схватила сам да немамо добре тестенине на тржишту. Од осмишљавања, са свим припремама и набавком, до изласка на тржиште прошло је око две године и „Пастаи“ тестенине постоје од 2016. године. Сада их у понуди имамо око 50 врста, а издвајамо се по томе што не стављамо учвршћиваче и адитиве, тесто се лако вари, а кува се свега три минута, што погодује и данашњем брзом начину живота. Користимо домаћу пшеницу, која је доста мекша од италијанске, њихова је такозвана дурум, па је и крајњи производ другачији – каже ова 40-огодишња предузетница и додаје како тестенину обогаћују поврћем и зачинским биљем.

Производи су им категорисани у три групе. У групи интегралне тестенине налазе се производи од ражи, овса, проса, хељде, јечма и спелте, у зачинској групи су производи обогаћени поврћем, као и зачинским биљем, међу којима су спанаћ, коприва, першун, босиљак, мајчина душица, чили. У трећој групи је слатка тесенина.

 – Ова група производа је јако популарна у Војводини, али и у Београду и имамо тестенину са чоколадом, ванилом, лимуном и циметом. Пошто не додајемо шећер у тестенину, лимун и цимет могу да се праве и уз слана јела. Тако цимет савршено иде у парадајз чорби и уз свињетину и пилетину, а лимун уз рибе и разне врсте салата – објашњава  Еркићева.

Уз мало уља – цео оброк

Пошто су били пионири у оваквој врсти производа и понудили нешто ново и другачије, није им било лако да се пробију на тржишту. Љубица истиче како је било важно, а не баш ни лако објаснити потрошачима зашто је баш ово тесто добро, како да га кувају. Ишли су стално на улицу, међу људе, организовали промоције, кували тесто и нудили купцима. Они који једном пробају, враћају се и купују поново, тако да „Пастаи“ сада има сталне муштерије.

– Коментари људи су различити. Неки тесто које је с першуном и босиљком само посоле и додају маслиново уље и одушевљени су укусом. Не морају да се праве посебни сосеви, јер је тестенина таква да не тражи велике додатке. Људи су нам долазили по препоруци, јер су од других чули за нас. Сада нас зову ресторани. Кувари се знају између себе и тако смо почели да радимо и у Београду, а ми смо ипак мала фирма – прича Љубица.

Посао се проширио и сада неколико пута недељно испоручују робу за Београд, где су почели да раде тек пре шест месеци. Само у једној седмици јавило им се пет ресторана, и то сви по препоруци.

Таљателе за хотеле

– Ето, после три и по године, сада смо и мегамаркетима, има нас у ланцима продавница „Универекспорта“, „Меркатору“, „Максију“, „Темпу“, по продавницама здраве хране, али и у свим већим ресторанима и хотелима и хотелима у Војводини и Београду. За хотеле и ресторане правимо и равиоле и таљателе, све је ручно рађено, а ту имамо понуду са сиром, пршутом, вргањима. Сада нам 75 одсто производа иде за хотеле, ресторан и кафиће – истиче Љубица Еркић и каже како ускоро планирају да почну и да извозе своје производе.

Иако сваки дан у радионици раде две жене, а некада Љубица ангажује и трећу, а свакодневна набавка и највећи део посла је на њој. Као супрузи и мајци два дечака, није јој лако да све постигне, али каже да успева. Она набавља сировине, брашно, јаја, млеко, спанаћ, зачинско биље. Каже да је осим цимета, и можда лимуна, све остало домаће и узгојено код нас. Некада се у једном дану прави само једна врста тестенине, али у зависности од потреба, прави се и нека друга. Прошле године купила је још једну машину, тако да могу истовремено да праве две или више врста тестенине.

– Осим по квалитету производа, трудили смо се да и паковањем будемо другачији. Наше боје су јаче, не стављамо тестенину у одштампану кесу, трудимо се да се разликујемо. Додали смо и логотип, а за нашу етикету дизајнерка је освојила награду – одаје наша саговорница тајну свог успеха. Каже како је тржиште велико, а ми смо љубитељи тестенине, те има простора и за друге произвођаче.

Не желимо да будемо индустрија

– Не тежимо да будемо индустрија, мада нас сада зову и индустрије тестенине, уочили су нас, кажу да смо им узели део посла. Међутим, уз наше тестенине, куварима је у великој мери олакшан процес рада. Раније су морали 12 минута да кувају пасту, па је испорцијају, а онда је „докувају“ за поруџбину. Сада за два или три минута имају увек свеже припремљен оброк. Ми користимо мекшу пшеницу, не стављамо учвршћиваче и зато се наша тестенина лакше и брже и кува и вари – наглашава Љубица Еркић.

Протеинска тестенина

Новина коју сада уводе јесте протеинска тестенина, намењена спортистима и људима на посебном режиму исхране. Ту има 25 одсто протеина, па ће се и ова тестенина ускоро наћу у ланцима продавница које имају њихове производе.

Паста са сиром и крушкама

Састојци: Пастаи тестенина 400г, у овом случају оригано-рузмарин, једна велика крушка или две мање, козји сир (полузрели, да не буде баш јако тврд), главица црвеног лука, 3 кашике маслиновог уља, со, бибер, око 50 грама уситњених ораха, 50 г путера и неколико листића жалфије.

– Ољуштим и исецкам крушку и сир на ситније коцкице исте величине. Исечем лук и убацим га у тигањ на тихој ватри са 3 кашике маслиновог уља. Када се лук опусти и пусти онај свој заносни мирис, убацим коцкице крушке. Заједничко пржење лука и крушке траје пар минута, док крушка не добије боју. Посолим, побиберим и скинем с ватре – каже Љубица Еркић. – Када се мало прохлади, додам смеси коцкице сира и промешам. Е сада треба бити брз и спретан јер је цака овог рецепта и брзине припреме јела управо овде! Ставиш посољену воду за тестенину да проври. Како се Пастаи кува буквално 3 минута, а у овом случају 2, треба натемпирати да, док вода не проври, у тигањ убациш путер, затим жалфију и орахе. Када је вода проврила, убацујеш тестенину (за то време тигањ је на “средњој ватри” и састојци се прже – динстају). После 2 минута кувања тестенине, оцедиш је и пребациш у тигањ, да се крчка све заједно још минут (ја појачам ватру, а ти процени). Скинеш с ватре, помешаш са крушком и то је то!

 Бонус: Можеш додати ћуреће бело месо само га пре припреме потопи у “пац” нпр. од маслиновог уља, жалфије и рузмарина, да месо малчице омекша.

“Пастаи” карбонара

Састојци су: Пастаи тестенина 400 грама, 4 жуманцета, 60 г пармезана, морска со, млевени црни бибер, 300 г панчете (наравно да може и сланина), 2 чена белог лука, маслиново уље.

– Умутим жуманца виљушком, у то додам пармезан (рендан на ситно), бибер и онда га добро замешам. Панчети скинем корицу и исецкам је. Поента код корице (у народу познатије као “кожуре“) јесте у томе да њиме намажете тигањ у коме печете јаја. То даје посебну арому јелу. Овде сам користила таљателе, а можете било коју врсту тестенине. Мени је одлична опција и с тестенинином першун-босиљак, али исто тако су добри и коприва или спанаћ. Е сад, свежа тестенина се увек кува у дупло више воде. Само мало соли док не исплива на површину, а Пастаи зачинска и интегрална кува се максимум 3 минута. Док вода за тестенину не уври, узмете ону корицу панчете (или сланине) премажите средњи део тигања (ако не волите, не једете с том врстом масноћа, ставите кашику уља које користите) и ставите тигањ на средње јаку ватру. Исечем на 4 већа комада чен белог лука, додам у тигањ и оставим око минут да упије масноћу. У то убацим панчету, па пржим 4 минута, илити у преводу- док не постане благо хрскава. Извадим бели лук из тигања (он је ту због ароме овај пут), а онда, сачувавши мало воде (не испод 2дл) у којој сам кувала тестенину, оцедим је и додам у тигањ с мало сачуване воде (да се не залепи и добије лепу текстуру). Промешам, додам црни бибер и долијем смесу с јајима – јаја ће се у тигању лагано пржити, тако да не морате стално да их мешате. Све лепо сједините и додајте још мало сачуване воде, тако да добијете сјајну, глатку смесу. Послужите их уз рендани пармезан и мало бибера.

Бонус: Јако лепо уз ово иде обична зелена салата, с перима младог лука, мало уља и којом капи лимуновог сока. Со се подразумева, остали зачини по вољењу.

“Пастаи” тестенина у сосу од маслаца и жалфије

Ако решите да сами кувате бујон, можете да примените и овај рецепт:

На око 1 кг поврћа иде око 5 л воде. Поврће: шаргарепу, лук, тиквице, парадајз, исечете на мање комаде и убаците у загрејану шерпу с мало уља. Повремено мешате док не добијете златасту боју поврћа. Онда додам воду и кувам. Када прокључа, још око 5 минута ври, скинем с ватре и процедим кроз ситну цедиљку. Е, та супа вам је бујон. Постоје у друге врсте бујона, на пример с месом који је јако здрав. Бујону се не додају никакви зачини, па ни со. Можете да га испорцијате и да вам буде база за разна друга јела, рижото, гулаш…

 Потебни састојци су: “Пастаи” тестенина 400 грама, 100 г маслаца, 8 листова жалфије, 70 мл бујона од поврћа, 40 г пармезана.

Припрема: Ставите маслац и листове жалфије у велики тигањ на средње јаку ватру. Сачекајте да се маслац растопи. У међувремену Пастаи тестенину кувате 2 минута, склоните с ватре и оцедите одмах, да се не прекува у врућој води. Када се маслац растопи, додајте врућу супу и рендани пармезан. Лагано додајете и мешате. У сос убаците оцеђену тестенину и, не склањајући с ватре, добро измешајте, тако да добијете кремасти сос. Послужите одмах уз још мало ренданог пармезана.

Љ. Петровић

Добро јутро број 575 – Март 2020.