Насловна ТЕМЕ ПЧЕЛАРСТВО Пчелињи лекови од пећинских записа до данас

Пчелињи лекови од пећинских записа до данас

251

Апитерапија је алтернативни, прастари приступ лечењу који користи производе пчела, попут меда, прополиса, матичне млечи, пчелињег отрова и пчелињег воска, у терапијске сврхе. Ову терапију неговале су и користиле различите културе широм света. И данас се заснива на традиционалном знању које нам пружају старе цивилизације, али и најновијим сазнањима о саставу и ефектима пчелињих производа на организам и здравље човека.

Пчеле и њихови производи су и у најстаријим записима биле присутне у свакодневном животу човека. Већ на прастарим пећинским цртежима могу се видети људи који ваде из шупљег дрвета мед дивљих пчела. Подаци о животу Сумера, као и Библија, Куран, говоре о томе како су људи користили мед дивљих пчела у свакодневној исхрани или као лек, а затим и како су почели да их гаје.

Како је др Терч лечио реуму

Хипократ, грчки филозоф и отац медицине саветовао је да спортисти свакодневно користе мед да би имали снаге за напорне тренинге. Плиније Вероненсис, писац и хроничар свог времена написао је енциклопедију од 37 томова. У једном о њих говори о пчелама, меду, воску, полену, прополису, пчелињем отрову. Позната је његова реченица «Где су пчеле, ту је здравље».

Отац савремене апитерапије је др Филип Терч, рођен 30. марта 1844. године на територији Чехословачке и по специјалности био је реуматолог. Приметио је да пчелари много ређе оболевају од реуме и промена на зглобовима у односу на оне који се не баве пчеларењем. Истраживао је ефекат пчелињег отрова, након убода пчеле, на здравље људи и закључио да управо пчелињи отров има и превентивно и лековито дејство на упалне промене на зглобовима. У својој амбуланти почео је да лечи пацијенте са реумом тако што би ставио пчелу на болно место – зглоб, пчела би убола пацијента и преко жаоке би пчелињи отров ушао у кожу пацијента. У књизи «Извештај о својствима везе између убода пчеле и реуматизма», коју је написао 1888. године, др Филип Терч је приказао резултате лечења 680 пацијената са реуматоидним артритисом методом пчелињег убода. Наводи да је код 82 % пацијената дошло до комплетног излечења, код 15 % до делимичног побољшања, а код 3% није било побољшања. Др Терч је умро у Марибору 1917. Године, а у његову част је дан његовог рођења 30. март проглашен за Светски дан апитерапије.

Не без разлога све је више лекара који се баве применом апитерапије. Расте и број фармацеутских кућа које освајају производњу пчелињих производа појединачно или препарата у чији састав улази неколико пчелињих производа, често уз додатак активних лековитих биљака.

У које се све сврхе користе пчелињи производи прочитајте у наставку…

You need to be logged in to view the rest of the content. Please . Not a Member? Join Us