Насловна ТЕМЕ ПЧЕЛАРСТВО Перга и медовача за здравље и уживање

Перга и медовача за здравље и уживање

350

Даниел Јанковић из Јагодине почео је да пчелари пре 13 година, а његових око 70 кошница налази се у нетакнутој природи у подножју Црног врха. Планинско село Каленовац, 13 км од Јагодине, лежи на 444 метара надморске висине и има четири извора воде. Током целе године у њему живи десетак људи, углавном старијих, док их лети има мало више, двадесетак. Нема загађења од аутомобила, нико се озбиљније не бави пољопривредом па нема ни прскања, тако да је природа здрава и чиста, што нарочито погодује пчелама.

Током зиме продавао је мед и лековите производе од меда, а сада у марту већ почиње прве радове у пчелињаку.

Стари рецепти и нова знања

– Када дрен процвета креће рад у пчелињаку, јер први полен пчеле узимају са дрена и леске. Сада радимо прве прегледе, чистимо подњаче и дајемо сируп друштвима како би кренула са развојем – започиње пчелар са планине своју медну причу.

Даниел и његова супруга Драгана најпре су производили само мед и то углавном багремов, а последњих неколико година праве разне медне мешавине са лековитим биљем, које помажу код многих здравствених тегоба. Имају више од 30 производа на бази меда. Рецепте проналазе у старим књигама и од старијих и искуснијих пчелара, а својим стручним саветима много помаже и ћерка Тијана. Спојила је знање стечено на факултету, искуство из пчелињака и направила неколико препарата од меда. У том раду помаже јој и брат Марко.

Међу мноштвом лековитих производа од меда, Даниел Јанковић на прво место ставља пергу:

– Перга је изузетан производ. То је ферментисани полен. Без перге нема живота у кошници, не треба је много узимати, већ оставити пчелама. Њено вађење је мукотрпно, па је зато скупа. Добра је за имунитет и поправљање крвне слике. Може да се користи и као превенција, и када дође до болести. За превенцију се узима блажа доза, а за болест се доза појачава. У нашој мешавини налази се мед, перга и живи прополис. Обично се једна кашичица смесе отопи у млаком чају или води и попије као напитак.

Ликер за имунитет и против вируса

Породица Јанковић је изузетно поносна на још један свој производ, медовачу. То је ракија из категорије ликера, а после њене употребе, како каже пчелар, нема главобоље, слабости и мучнине. Осим меда и прополиса садржи и неке биљке, те отуда и њена лековитост.

– Медовача је добра за циркулацију, наравно у малим дозама. Не пије се на екс, него у малим гутљајима. Најбоље је узимати по једну чашицу пре доручка и ручка. Ако се попије више, добра је и за расположење – у шали каже наш саговорник.

Даниел напомиње да му је требало девет година да пронађе прави однос свих састојака и да добије укус какав има данас.

– Медовача је природни традиционални напитак и по старословенском, поред меда, у медовачу се додаје прополис који је својеврсни природни антибиотик, антивиротик и антимикотик. Када се пије као аперитив поспешује апетит, јача имунитет, штити од инфекција и поправља крвну слику. Медовача се пије расхлађена, то је пиће краљева и богова. Свака флаша има и печат нашег пчелињака у воску – наглашава Даниел.

Пошто у Каленовцу нема ливадског цвећа, Даниел десетак кошница сели, како би имао и ливадски мед који користи за поједине препарате. Мед породице Јанковић је прави нефилтрирани, на стари начин се прави и то у кући његовог таста, која је стара око 100 година.

Јанковићи праве и сируп од борових иглица који је добар за бронхије.

– Када крене бор да цвета, скупљамо иглице на Црном врху и око Грзе код Параћина. Иглице се осуше, скувају са шећером и када то одстоји, дода се мед – каже Даниел Јанковић.

И за употребу прополиса, који је после меда прва асоцијација на пчеле, има савет. Прополис је прави дар природе. Међутим, многи не знају како се користи. Обично га узимају тако што накапају на коцкицу или кашичицу шећера, а требало би да се стави на корицу хлеба. Прво десет капи, а на недељу дана се повећава доза за пет капи док се не дође до 30. То се стави испод језика и полако се отапа. На тај начин прополис дуже стоји у устима, делује на слузокожу и тако краћим путем улази у крвоток. Ако се одмах прогута са шећером, иде у желудац и нема одговарајуће дејство.

Пише: Јелена Лукић