Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Почело изловљавање рутаве бубе!

Почело изловљавање рутаве бубе!

404

Прогнозно-извештајна служба Србије препоручује воћарима у свим регионима да почну примену свих расположивих мера сузбијања рутаве бубе, док није дошло до пренамножавања. У воћњацима широм земље у којима је у току цветање брескве, кајсије и појединих сорти шљива, уочено је присуство одраслих јединки ове штеточине на отвореним цветовима.

Примена хемијских мера у сузбијању рутаве бубе није препоручљива због присуства опрашивача, те воћари морају да користе друге методе. Виолета Петровић Луковић, саветодавац у ПССС Крагујевац, каже да воћарима предстоји механичко уклањање.

– Праве се клопке од плавих и белих посуда, јер рутаве бубе реагују на те боје. Треба их распоредити по целој парцели, највише по ободу воћњака и у њих сипати раствор воде и сока од малине или јагоде. Тај мирис их привлачи. Такође, не треба одстрањивати маслачак из засада, јер их он задржава у нижим слојевима. Штеточине ухваћене у клопке не треба бацати, већ садржај са водом  и угинулим рутавим бубама просути око воћњака. Тај мирис одбија нове да се настане у засаду – каже Виолета Петровић Луковић.

Уместо воћног сока од јагоде и малине,  у посудама са водом могу да се додају цимет, анис, сируп од јабуке или негро бомбоне. Једна од мера је пустити да воћњак закорови до прецветавања, како би се смањила активност штеточине. Препоручена, али мера са маном је затварање воћњака противградном мрежом. У том случају воћари морају обезбедити полинаторе испод мреже, како би дошло до опрашивања.

– Рутава буба у отвореним цветовима оштећује тучак, прашнике и круничне листиће. Цвет у том случају остаје неопрашен, односно неоплођен. Посебно је ризична у младим воћњацима, у првој години родности – додаје Петровић- Луковић.

Текст и фото: Биљана Ненковић