Насловна ТЕМЕ ПОВРЋЕ ПОВРЋЕ: ТИКВИЦЕ ЗАМРЗНУТИ, КОНЗЕРВИРАТИ, ОСУШИТИ…

ПОВРЋЕ: ТИКВИЦЕ ЗАМРЗНУТИ, КОНЗЕРВИРАТИ, ОСУШИТИ…

Вредне су труда јер, осим угљених хидрата, протеина и масти, садрже и минерале - манган, магнезијум, фосфор, бакар, гвожђе, цинк и калцијум, одличан су извор витамина Ц, садрже витамине Б комплекса, тиамин, рибофлавин, ниацин, пантотенску и фолну киселину, пиродоксин, те витамин К, дијетална влакна, лутеин, зеаксантин, бета-каротен...

578
Фото: Pixabay

Баштовани у септембру „на велико“ наплаћују вишемесечни труд уложен у производњу. Баште су пуне рода, али и берача који сакупљају сваки плод који ће се користити у домаћинству или изнети на пијацу. Тако су се и пијачне тезге, попут башта, окитиле разнобојним плодовима пуним витамина.

Права је штета што ове магичне слике не трају дуго. Шаренило ће већ за месец дана уступити место смиренијем колориту, а све оно што је тренутно убрано, не може се одмах искористити. Али, може се сачувати. Прве у реду за спремање за зиму су тиквице. Сви вишкови се могу замрзнути, конзервирати, осушити…

Шта је то што тиквице чини тако вредним поврћем које ваља сачувати за зиму? Ово је једна од ретких врста поврћа која је у потпуности искористива.

Кора тиквице у себи крије бројне хранљиве састојке, баш попут њеног меса и семенки. У француској и италијанској кухињи спремају се и цветови тиквица, за које гурмани тврде да су укуснији од плодова. Према ботаници, тиквице су воће, иако се у кулинарству третирају искључиво као поврће.

Енергетска и нутритивна вредност сирових тиквица је изузетно велика. Осим угљених хидрата, протеина и масти, оне садрже и минерале – манган, магнезијум, фосфор, бакар, гвожђе, цинк и калцијум. Веровали или не, тиквице су одличан извор витамина Ц, а поред њега садрже и витамине Б комплекса, тиамин, рибофлавин, ниацин, пантотенску и фолну киселину, пиродоксин, те витамин К. Ту су још дијетална влакна, лутеин, зеаксантин, те бета-каротен.

Хранљиве материје које су присутне у тиквицама добре су за срце. Магнезијум може спречити срчани и мождани удар, а неопходан је и за изградњу здраве коштане сржи. Осим тога,  магнезијум и калијум могу нормализовати крвни притисак и кардиоваскуларни систем заштитити од атеросклерозе. Дијетална влакна помажу у снижавању холестерола, јер се њиховим уношењем у организам јетра подстиче на трошење холестерола, услед чега се његов укупан ниво смањује. Даље, висок ниво витамина Ц и других витамина спречава оксидацију холестерола, чиме се опет омета настанак атеросклерозе.

Нутријенти које садрже тиквице благотворно делују и на здравље пробавног система. Висок унос прехрамбених влакана подстиче пражњење црева, а самим тим и уклањање токсина из организма, док, према неким студијама, фолна киселина, витамин Ц и бета-каротен пружају заштиту ћелијама црева од једињења која су потенцијално канцерогена. Антиоксиданти, витамин Ц и бета-каротен имају и противупално деловање, што их чини благотворним код стања које карактеришу упални процеси, попут астме, остеоартритиса и реуматоидног артритиса.

Због великог садржаја дијеталних влакана смањује се ресорпција масти, па су погодне за дијету. Тиквице садрже врло мало калорија у односу на њихову масу, што их чини идеалним за држање дијете. То значи да се може појести већа количина тиквица без уношења велике количине калорија. Ако тиквице користите за мршављење, боље је да их не љуштите, јер у кори има највише дијеталних влакана и немојте им додавати много масноће.

Јефтини козметички третмани

Уље добијено из семенки тиквица садржи многе витамине и минерале, више од 60 одсто незасићених масних киселина, а богато је и омега 3 и 6 есенцијалним масним киселинама, које су заслужне за леп изглед коже, енергију организма, здравље репродуктивних органа и бољу функцију мозга. Још једно од лековитих својстава уља тиквице је да лечи ране, опекотине и испуцалу кожу.

У домаћинству се од тиквица за тили час може припремити јефтин козметички третман за добијање меке и лепе коже. Изрежите тиквицу на танке кришке, па их послажите на лице. Оставите да делују 20 минута да би ваше поре апсорбовале минерале. Исперите лице млаком водом. Користите овај рецепт сваки пут кад вам је потребан освежавајући третман за ваш тен.

Најчешће у замрзивачу

Деликатног укуса, лагане, освежавајуће, засићујуће,  тиквице могу бити сјајана храна током летњих дана. Од бербе или куповине, најбоље је да се чувају у фрижидеру, као и краставци. Дуже се најчешће чувају у замрзивачу. Да би се у хладним коморама очувала сва њихова хранљива својства,  ваљало би да се свака домаћица придржава неких правила припреме за замрзавање.

Тиквице које су вишак и које желимо да замрзнемо прво се оперу и просуше, па  им се одстране крајеви, али се не љуште да би им се сачувао облик током замрзавања и одмрзавања. Ваља унапред знати шта ће се од тих тиквица правити када се одмрзну, јер од те намене зависи како ће се сећи.  Ако ће се користити за мусаку, секу се по дужини на плошке дебљине један до један и по центиметар, које се прво просуше кухињским убрусом и тек такве сложе у пластичну врећицу и у њу стави цедуљица са ознаком. Врећица се затим затвори, најчешће завеже, а због тога се бирају врећице за килограм веће од потребних, и одложе у замрзивач. Одмрзавају се на собној температури, не отапа се нагло да се садржај не би претворио у кашу.

Овако сечене тиквице могу и да се похују и прже. Али, за ову намену најчешће се секу попреко, на колутове које ваља после сечења просушити, благо пропржити, поново просушити на кухињском папиру, охладити и такве сложити у пластичну кесицу, обележити и одложити у замрзивач. После одмрзавања ваља их зачинити с више зачина да им се појача укус.  

Ако укућани радо једу чорбе, тиквице се замрзавају у коцкама, а као рендане ако ће се од њих припремати пита или вариво. Наше домаћице имају обичај да у врећице с ренданим тиквицама или оним у коцкицама ставе и листове першуна или целера, који се иначе стављају у чорбе и варива.

 У тегли са црвеном паприком

Осим у замрзивачу, тиквице се за зиму могу чувати и у теглама, и такве се користе као пикантна салата. Рецепата има чини се колико и домаћица вољних да их пробају. Ево једног, са црвеном паприком:

Потребно је два килограма тиквица, један кг црвених паприка, седам ченова белог лука, један литар воде, 250 г сирћета, 250 г шећера и пола кесице конзерванса. Тиквице треба исећи на колутове, а бели лук и паприку на трачице. Прокувати воду са сирћетом, шећером и конзервансом, па је охладити. У тегле поређати поврће, залити хладним преливом, затворити и стерилисати 15 минута.

Мариниране тиквице

За ову „салату“ је потребно 800 г младих тиквица, једна везица першуна, две кашичице рузмарина, осам ченова белог лука, два дл маслиновог уља, два дл сунцокретовог уља, један  дл сирћета и 15 г белог лука у гранулама. Тиквице опрати, не љуштити, одстранити им крајеве, па исећи на колутове. Сваки колут протрљати с мало соли, ставити их на кухињски папир, па прекрити другим да се упије течност коју ће пустити. Оставити да одстоје двадесетак минута. Рерну загрејати на 200 степени. Плех обложити папиром за печење, послагати тиквице и пећи 15-20 минута. За маринаду помешати сецкани лист першуна, рузмарин, уље и сирће, па посолити и побиберити по укусу, додати и бели лук у гранулама. Насецкати и бели лук, па додати у маринаду. Печене тиквице помешати са маринадом и оставити да одстоје неколико сати на хладном. Сложити их у топле тегле, налити маринадом, затворити и чувати на хладном. Ова салата добро иде уз фета сир, бело месо, печену рибу…

 Туршија

 У позну јесен, када се најави први мраз, тиквице ваља обрати и све оне ситне, наизглед неупотребљиве, одвојити и од њих направити туршију. У зависности од количине тиквица  и величине посуде, могу се додати и краставчићи, шаргарепа, ситне главичице црног лука, зелени парадајз…

 Пита тиквењача

 У сеоским домаћинствима се често припрема и пита тиквењача, а послужује се као лагана вечера уз јогурт или кисело млеко. Ето прилике да домаћице своје укућане изненаде новим јелом.

 Потребно је пола килограма свеже наренданих тиквица или килограм одмрзнутих, једна шоља гриза, непуна шоља уља и два крупнија или три ситнија јајета. Састојци се помешају, посоле и побибере, а ко воли може додати сув или свеж исецкан першун. Рерна се загреје на 180 степени, а смеса излије у подмазану тепсију и пече док се не створи корица. Печена пита се извади, кухињском четком премаже киселом павлаком и прекрије крпом да се прохлади а корица упије павлаку.  

Фото: Pixabay

Ананас компот од тиквица

С овом посластицом ће свака домаћица „победити“ и најзавиднију комшиницу. Потребно је мало вештине и стрпљења и скуп компот ће бити за час готов.

Потребно је:  један килограм шећера, 400 мл воде, 20 г лимунтуса, две лепе дугуљасте тиквице, једна бочица екстракта ананаса или две кесице праха за ананас сок.
У 400 мл воде додати један кг шећера и 20 г лимунтуса. Сируп скувати и охладити и у хладан додати екстракт ананаса  или прах за сок од ананаса. Тиквице ољуштити, издубити, исећи на колутове да личе на ананас, или веће коцке и бланширати на следећи начин: у три-четири литра кључале воде кувати исечене тиквице један минут, да би остале чврсте и сирове. Затим их  исцедити и охладити па их потопити у претходно припремљен сируп, да одстоје 24 сата. Тако добијен компот, који неодољиво подсећа на прави ананас, може се помешати с другим воћем и послужити као воћна салата, или пак као „оригиналан“ ананас компот с шлагом.

Слатко од тиквица

Ма колико се држале традиције, наше домаћице воле да експериментишу, да састојке за слана јела убацују у слатка и обрнуто. Један од тих експеримената је и слатко од тиквица.  Припрема је мало компликована али вреди покушати. Уосталом, за сваку домаћицу која је припремала слатко од лубеница ово није неки компликован рецепт. Потребно је: један кг тиквица, једна кашика креча размућена у литар воде, један кг шећера, чаша воде, лимун, кесица ванилин шећера.

Tиквице очистите, одстраните семенке, исеците на коцкице и ставите у посуду. Воду у коју сте ставили кашику креча процедите и прелијте преко тиквица. Оставите да одстоје у тој води око пола сата. После пола сата тиквице процедите, добро оперите у хладној води, ставите у шерпу па прелијте свежом водом и ставите на ринглу да прокључа. Кувајте два минута, па их опет процедите, поново налијте воду, кувајте два минута… Тај поступак понављајте укупно седам пута. Затим тиквице оцедите и оставите их са стране.

 У посебну посуду ставите килограм шећера, залијте чашом воде и пустите да прокува. Када се направио сируп, у њега додајте тиквице и кувајте до жељене густине, повремено скидајући пену. Пред крај кувања додајте лимун који сте исекли на колутове и кесицу ванилин шећера. Шерпу склоните са шпорета, прекријте је влежном крпом, оставите слатко да се охлади па тек онда сипајте у теглице.

 Чипс и сушене тиквице

 Када тиквица има у изобиљу и када нису скупе, свака домаћица може у кухињи њима мало да се поигра. Као и од кромпира и слатког кромпира, и од тиквица може да се направи чипс. Одабере се неколико јако младих тиквица код којих још није јасно издиференцирано месо, оперу се, одстране им се крајеви и љуштилицом направе листићи. Они могу да се добију и од већих, меснатијих тиквица којима се морају одстранити месо и семенке. Листићи се добро просуше кухињским папиром и ставе у тепсију обложену папиром за печење, благо протрљају науљеним рукама и пеку у рерни на 180 степени док се не добије лепо обојен чипс. Посоле се тек када се изваде из рерне.

Листићи исечени као за чипс могу и да се суше. Боље је када се за ову намену одаберу крупније, меснатије тиквице, које се ољуште и очисте. Листићи се суше у дехидратору или на сунцу, у прошараној хладовини. Чувају се у платненим врећицама  на промајном месту или стакленим теглама, а користе за припрему чорби и варива.

С. Мујановић

Добро јутро број 569 – Септембар 2019.