Насловна АРХИВА ПРЕПОРУКЕ СТРУЧЊАКА ЗА ПРОИЗВОДЊУ ЗДРАВЕ ХРАНЕ У СЕЛЕНЧИ: Сточарска производња

ПРЕПОРУКЕ СТРУЧЊАКА ЗА ПРОИЗВОДЊУ ЗДРАВЕ ХРАНЕ У СЕЛЕНЧИ: Сточарска производња

509
Foto: Pixabay

Да би се засновала органска сточарска производња, неопходно је да се обезбеди исхрана животиња на пашњацима или другом земљишту на којем се узгаја сточна храна. Она се може набавити и с других газдинстава, под условом да су и она под контролом сертификационе организације.

Укључивање сточарске у органску производњу може почети најмање после годину дана од укључивања земљишних парцела у органску пољопривреду, тј. када се обезбеди органски произведена храна за стоку. Сакупљање дивљих биљних и животињских врста из природних станишта сматра се методом органске производње, ако станишта нису обрађивана другим средствима три године пре сакупљања (изузев оних која су дозвољена законом), и ако оно не утиче на стабилност природне средине или одржавања врсте.

Производи од лова дивљих животиња не сматрају се оним добијеним од органске производње. За њу се мора урадити одабир врста и сорти биља које су прилагођене агроеколошким условима. Семе и садни материјал би требало да потичу из органске производње, али уколико се не могу наћи на тржишту, у прелазном периоду могу се користити и они из уобичајене производње (ако нису хемијски третирани), уз одобрење контролора сертификационе организације, тј. министарства, уколико се ради о сертификованој производњи.

Foto: Pixabay

Такође, за органску сточарску производњу, тј. пчеларство, рибарство, живинарство и др., неопходно је обавити избор врста и раса животиња које су изузетно прилагодљиве на локалне услове и које су отпорне на болести. Предност имају домаће расе, да би се избегле одређене болести или здравствени проблеми који су карактеристични за врсте и расе које се гаје у уобичајеној производњи.

Један од највећих прироритета у органској производњи је добробит животиња. Пре свега им треба обезбедити услове за раст и развој, у складу с природним генетским потенцијалом. То подразумева поштовање њихових физиолошких и еколошких потреба и стварање услова за испољавање природних радњи и понашања.

Приликом организовања органске сточарске производње предност се даје домаћим (аутохтоним) расама које су прилагођене на локалне услове гајења и отпорне на болести. Број животиња на органском газдинству повезан је с површином, да би се избегле индустријске фарме и претерано излучивање нитрата у земљиште и подземне воде.

Принципи органског сточарства:

-врсте и расе животиња треба да буду прилагођене локалним условима гајења и да воде порекло из органског система узгоја;

-неопходно је да објекти за њихов смештај и држање буду прилагођени одређеној врсти (довољно простора, светла и могућности за боравак напољу);

– хране се органском храном са сопственог имања или с имања у региону;

– забрањена је превентивна употреба антибиотика, других лекова и хормона;

 интензивни системи узгоја нису дозвољени.

М. Волчевић

Добро јутро број 543 – Јул 2017.