Насловна ТЕМЕ ПОВРЋЕ Производња паприке у заштићеном простору

Производња паприке у заштићеном простору

304

Узгој паприке у пластенику свакако има предности, јер омогућава да се добију плодови на самом почетку сезоне, када је и цена највећа. Међутим, мана је у томе што је таква врста производње скупа у старту и што је поштовање плодореда обавезно. Зато се мора направити пауза од неколико година између два узгоја паприка на истом простору.

Када је у питању узгој паприке у пластенику, ту је пракса да паприка иде након неке преткултуре као што су спанаћ, ротквица или зелена салата. У пластеницима је добро оставити око 80 цм међу редовима, док је размак међу биљкама унутар реда на око 30 цм (посебно битно када се гаје и хибриди су бујнији). Биљке које се пресађују могу бити мало јаче са 7 до 9 листова и тежи се томе да температура земље буде виша од 15 °Ц.

Ниски тунели су веома раширен начин за произвоњу паприке. Да би се применили на одговарајући начин, потребно је да буду постављени бар 20 дана пре пресађивања расада паприке, да би се земљиште довољно угрејало, пошто паприка воли мало више температуре у том периоду, за разлику од осталих врста поврћа.

Уобичајна је употреба малч фолије која омогућава брже достизање оптималних услова за раст биљака. На фолији се паприка може садити у једном реду или у два реда. Приликом производње се препоручује закидање запрека, што омогућава биљкама да имају више светлости и тако дају више плодова у првој класи. Такође се обезбеђује проветреност биљке и брже уклањање вишка влаге, што позитивно утиче на смањење болести паприке у пластенику.

Хидропонска производња паприке

Ово је само једна варијација производње пластеницима, међутим, због резултата који се постижу ипак ћемо се представити овај тип гајења. Приликом оваког начина производње се сетва обавља крајем новембра или почетком децембра. Пикирање паприке се ради када се након појаве котиледонских листова, кад се јави први прави лист на биљци.

Уколико се гаји током зиме, кад је кратак дан, неопходно је да се постави вештачко осветљење. На тај начин се стварају добри услови, који скраћују време производње расада паприке. Након што биљке ојачају и обави се њихово пресађивање, пожељно је да се обави прскање чистом водом, које ће очистити евентуалне остатке хранљивих материја с листова, који могу изазвати ожеготине.

За разлику од редовне производње, када је у питању хидропонска производња паприке пресађивање расада се обавља кад младе биљке имају између 10 и 12 листова. Овакав начин производње захтева да се брига о прихрани и хранљивом супстрату спроводи на одговарајући начин, док се брига о биљкама, на пример пинцирање заперака, обавља на класичан начин. И заштита паприке има одређене специфичности при овакој производњи, а за савете се треба обратити стручним лицима.

Обезбеђивање простора за овакав начин производње је веома скупо, а захтева и доста учења. Предност је мања вероватноћа да се појаве болести паприке у пластенику.

Р.Д.Ј.