Насловна ТЕМЕ ПОВРЋЕ Прва здрава пролећна посластица

Прва здрава пролећна посластица

1024

Грашак шећерац спада у врсту поврћа која се најраније сеје, већ почетком марта, јер ова биљка добро подноси краткотрајне пролећне мразеве и тада има највише влаге у земљи. Уједно је и прво поврће која се бере. Шећерац још зову и грашак махунар, јер се једе цела махуна. Име је код нас добио због слаткастог и освежавајућег укуса, који прија после зимске хране.

Клија већ на два Целзијуса

– Шећерац се спорадично сеје код нас и у врло малој количини. Скоро је заборављен као поврће које је право освежење на пролећном јеловнику, јер се једе када је зрно у зачетку. Нема га у великим количинама, тако да га једу само они који га сами посеју, а тржишни вишкови су испод нивоа статистичке грешке – каже Марија Ивановић, стручни саветник за пољопривреду из Крагујевца.

Некада је био обавезан на јеловнику, али је гајење скоро заборављено, упркос томе што се код шећерца не баца махуна, а производња није компликована.

– Лакше га је гајити него обичан грашак. Једина разлика је што расте у висину. Сејем га на отвореном почетком марта, чим се време мало стабилизује, а земља отопли. Не воли врућину, јер тада махуне постану жилаве. Ко не жели да прави ослонац, може да га сеје на већем размаку – наводи за „Добро јутро“ Светлана Јовановић из околине Тополе.

Најнижа температура на којој ће грашак шећерац почети да клија је само 2 степена, а највиша 25. Издржаће и 0 степени, те због те своје особине може се сејати и у јесен у подручјима са благим зимама. Не би га требало сејати на сеновитим местима, јер тада може да полегне и мање роди.

Два окопавања и много влаге

На мањим површинама сетва може да се обави у једном дану, а на већим, она може бити сукцесивна, како би берба свежих махуна што дуже трајала. Од сетве до прве махуне прође од 45 до 60 дана, у зависности од временских услова. Ова врста грашка је приносна. Ако се закасни са бербом, шећерац ће наставити да образује зрна и може да се конзумира као обичан грашак, али тада губи свој карактеристичан слаткасти укус.

Овај грашак нема велику масу, па ослонац не мора бити превише чврст. Захтева много влаге, те је редовно заливање неопходно. Земља за сетву мора бити добро припремљена, али не мора бити богата минералним материјама, које се могу додавати накнадним ђубрењем компостом и супстратима. Због кратке вегетације, борба са коровима је лакша, јер је потребно једно до два окопавања. Тада уједно треба загрнути кућице, како би биљка имала већу стабилност и задржала што више влаге.

Грашак шећерац, као и зрнаш сеје се  у редове на дубину од 5 центиметара. Растојање између редова је око 20 центиметара, а између зрна око 5. Препоручује се и дворедна сетва са размаком од 35 центиметара.

Ваља га посејати најкасније до половине априла, јер не подноси високе температуре због којих му отпадају цветови и махуне се не замећу. Други повољан термин за сетву је половина октобра, како би биљка клијала и развила неколико листова пре зиме.

– Шећерац сејем у земљи у којој је заоран стајњак и нема потребе да се додаје било какво вештачко ђубриво. Може да се сеје на истој парцели за обичним грашком, зрнашем. Зимска влага му је углавном довољна, уколико се кућице добро загрну, а и у пролеће има доста киша. Заиста га ретко наводњавам. Као и остало поврће, у време кишних периода напада га пламењача, али то се решава уз помоћ фунгицида. Зато је добро да има ослонац, јер је тада проветравање биљака боље, а могућност да се болест појави је мања – додаје Светлана Јовановић.

Она у својој башти гаји две врсте шећерца, који су и украс због лепих цветова. Наиме, сорта водички шећерац има ситне беле цветове, док енглески љубимац даје обиље љубичастих. Комбинација ове две боје за њу су украс, од кога касније бере укусне и здраве махуне.

У исхрани се користи млада махуна, док још зрно није наливено, чија је величина попут пшенице. Обично је то два месеца од стављања зрна у земљу. Може да се једе сиров или благо скуван, као вариво. Слатки укус потиче од високог процента угљених хидрата, садржи и белачевине, витамине Б,Ц и Е и мало масти. После бланширања може да се чува и у замрзивачу, али младе махуне после брања није препоручљиво чувати дуже од дан – два.

Пише: Биљана Ненковић