Насловна ВЕСТИ1 Пшеница на берзи достигла 41 динар без ПДВ, соја нема купца

Пшеница на берзи достигла 41 динар без ПДВ, соја нема купца

192

Наставља се мања активност на робно-берзанском тржишту. Код житарица забележен је позитиван ценовни тренд, док соја изостаје из трговања ове недеље. Укупно је прометовано 2.659 тона робе, финансијске вредности 121.427.584,00 динара.

Већа понуда забележена је на тржишту кукуруза. Највише се нудио природно сув кукуруз новог рода. Међутим, на страни тражње није било много интересовања. У погледу купаца, извозници су се повукли у ишчекивању даљих геополитичких дешавања у свету и упитног квалитета робе код нас.

Кукурузом род 2021. године трговало се по 34,30 дин/кг без ПДВ-а, што је уједно и ово недељна пондерисана цена. Уговори за кукуруз са продуженим лагером током новембра и анализом на афлатоксин закључени су од 34,20 до 34,50 дин/кг без ПДВ-а. Уколико упоредимо са податком из прошле недеље, цена је виша за 1,18%.

За разлику од претходне недеље када се пшеницом највише трговало, тржиште је у недељи за нама било мирно. Количински посматрано, пшеница је заузела веома мали удео у трговању, а уговори су реализовани на доста вишем ценовном нивоу. Купци су изразили највише интересовања за куповину пшенице са повећаним садржајем протеина. У зависности од параметара квалитета, уговори су реализовани од 37,60 (12% протеина) до 41,00 дин/кг без ПДВ-а (15% протеина). Пондер цена за ову недељу износи 38,82 дин/кг без ПДВ-а (42,70 дин/кг са ПДВ-ом), што је раст од 4,69%.

На тржишту соје, није дошло до реализације берзанских уговора. Слаба понуда и још мања тражња, као и ценовни спред између купаца и продаваца, довели су до одсуства ове уљарице из трговања. Понуде по цени од 80,00 дин/кг без ПДВ-а, нису наишле на адекватан одговор тражње.

Сунцокрет се трговао на нижем ценовном нивоу у односу на седам дана раније. Берзански уговори закључени су у распону цена од 66,00 до 66,20 дин/кг без ПДВ-а. Пондер цена за ову недељу износи 66,04 дин/кг без ПДВа (72,64 дин/кг са ПДВ-ом), што је пад од 0,84%.

У недељи за нама забележено је веће и интересовање за минералним ђубривима. Ђубриво НПК 15:15:15 трговало се по 93,07 дин/кг без ПДВ-а. Уреа се трговала у ценовном распону од 97,40 до 98,84 на паритету франко утоварено, док је роба франко испоручена купцу тргована од 98,84 до 99,13 дин/кг без ПДВ-а.

Преглед понуђених и закључених количина, као и распон понуђених и закључених цена пољопривредних производа у посматраном периоду, дати су у следећој табели:

На почетку недеље, цене у Чикагу бележиле су пад, услед јачања курса долара и растуће макроекономске забринутости. Јак долар би брзо могао омести извоз из САД. Крајем недеље бележи се раст цена услед развоја ситуације у региону Црног мора.

Жетва кукуруза споро напредује, те је завршено 12%. Жетва соје достигла је само 8%. Жетва јаре пшенице се ближи крају са преосталих 4%.

Према ФранцеАгриМеру-у, скинуто је 26% кукуруза з Франсуцкој, а приноси су веома разочаравајући, погођени недостатком воде последњих месеци. Рејтинг усева остао је непромењен на 43% добро до одлично.

Почетком недеље бележи се негативан ценовни тренд, да би средном недеље, цене на Евронексту кренуле узлазном путањом. Цене пшенице достигле су максимуме забележене у јулу.

Украјинско министарство пољопривреде процењује да је 4,7 милиона тона житарица напустило украјинске луке од почетка примене коридора.