Насловна АРХИВА ПУНЕ РУКЕ ПОСЛА У ПЧЕЛИЊАКУ

ПУНЕ РУКЕ ПОСЛА У ПЧЕЛИЊАКУ

У наредном периоду предстоји врцање мада, одржавање радног расположења друштава, формирање нових ројева, производња матица, уништавање варое...

706
Фото: Pixabay

Много важних послова очекује пчеларе у ово доба године. Повољно време и цветање багремца, фацелије, кестена, липе, ливадских трава, продужује мајску активност пчела. Најважније је да се цеди багремов мед, одржава радно расположење пчела, формирају нова друштва, производе матице, уништава вароа…

Врцати зрео мед

У рејонима багрема, пре свега у Хомољу, Делиблатској пешчари, Келебији, на Церу, у Баточини и Поморављу, почетком месеца, односно недељу дана по прецветавању багрема, мед је спреман за врцање. Две трећине сатних ћелија затворене су танким воштаним поклопцима, што је најбољи знак да је мед зрео. Пре стављања рамова у центрифугу, воштане поклопчиће треба одстранити.
Овај посао се мора урадити што пажљивије, уз одговарајућу хигијену. Исцеђени мед се пропушта кроз цедиљку, а затим сипа у беспрекорно чисте посуде. Најбоље су канте од прохрома.

Добро радно расположење

После прецветавања багрема, ако се кошнице не селе на багремац, фацелију и ливадску пашу, наступа период када у природи нема довољно пчелиње паше. То се неповољно одражава на развој друштава и треба им помоћи додавањем рам-хранилице с одређеним количинама шећерног сирупа или теста. Тако ће се матица подстаћи на брже полагање јаја, а у кошници ће се одржати радно расположење пчела. Међутим, ако уследи добра паша, рам-хранилицу одмах треба извадити и на њено место ставити рам-грађевњак за биолошко сузбијање варое.

На доброј паши пчелама је потребно довољно медишног простора. Зато је најбоље да се медиште прошири правовременим постављањем наставака или полунаставака, што омогућава пчелама да свакодневно несметано уносе и прераде много нектара. Одговарајућа вентилација, довољно медишног простора, рад младих пчела на изградњи саћа и додавање сатних основа одржаће радно расположење и спречити нагон за ројење, који је у време медобрања непожељан.

Фото: Pixabay

Матице из одабраних друштава

Ако у кошници дође до изградње матичњака пре или у време паше, нагон за ројење спречиће се одузимањем рамова с леглом, матичњацима и припадајућим пчелама. Зависно од јачине друштва, треба одузети два до четири оквира и искористити их за формирање нуклеуса или нових заједница. На њихово место постављају се празни оквири са саћем.

Нуклеуси за производњу селекционисаних матица формирају се искључиво од јаких и одабраних друштава, која су последњих година испољила најбоље особине – изузетно су продуктивна, троше мало хране, мирна су и добро зимују.
Ројеви, нуклеуси и основна друштва треба да су под сталном контролом, све док не постану производне заједнице. То значи да им је потребан простор за развој и да е морају појачавати и прихрањивати кад год су спољашни услови за њихов развој неповољни.

ПОДСЕТНИК ЗА ЈУН

– Цеђење меда
– Размножавање друштава
– Стварање нуклеуса
– Производња и замена матица
– Сакупљање цветног праха
– Производња матичног млеча
– Неговање ројева
– Селидба кошница на нову пашу
– После врцања меда, третирање пчела против варое (само ако је то неопходно), уз употребу мравље киселине
– Паша: багремац, ливадске траве, малина, купина, кестен, фацелија, мајкина душица, липа…

С. Поробић

Добро јутро број 542 – Јун 2017.