Насловна ВЕСТИ1 Товне јунади све мање

Товне јунади све мање

249

И док је раније скоро свако сеоско домаћинство било немогуће замислити без крава, услед лоших откупних цена млечних проивода, поскупљења хране, али и кашњења субвенција, тов јунади полако нестаје, па су произвођачи меса приморани да га увозе из иностранства. Незадовљони тренутним стањем у сточарству су и мањи произвођачи, јер тренутно од млекара за један литар млека добијају 40 динара.

Само за једно продато товно грло у Аустрији сточари од државе добијају 500 евра, а да би тај новац добили српски пољопривредници од своје државе, они морају продати три грла јунади. Осим субвенције, која по товном грлу износи 15.000 динара, оне су нередовне и касне, што утиче да се све мање сточара одлучује да чува јунад.

Да је ситуација на југу, а поготово у Лесковцу аларманатна, каже Новица Маринковић, власник кланице и месаре М 3 С Плус Маринковић, која је једна од најпознатијих у индустрији и преради меса.

– Код нас се за товну јунад даје 15.000 динара и та исплата је врло нередовна и касни се. Товљачи су онда јако незадовољни. Велики је скок хране у овом периоду, телади углавном нема. Ми на терену видимо да нам се број товљача смањује. Приморани смо онда да сировину увозимо из других земаља – каже Маринковић

Све мање крава и све мање оних који их чувају. Осим недостатка стоке, Маринковић истиче и да је све теже наћи радника који ће радити у индустрији и преради меса, те да углавном доминирају старији људи.

– Раније смо имали сарадњу са Пољопривредном школом, ученици су долазили код нас на праксу, сада не знам да ли смер месар уопште постоји. Радна снага код нас је отприлике 40 и више година, када они кроз године буду дошли до пензије, њих неће имати ко да замени – каже Маринковић.

За литар млека у маркетима и продавницама потребно је издвојити више од 80 динара, док га млекаре од произвођача откупљују по дупло нижој цени.

– Млечна маст коју ми дајемо млекари је 4 и цена је 40 динара. У продавницама са млечном масти од 2,8 цена је дупло скупља. За литар млека је потребно пуно хране. Да не рачунамо наш труд и муку, цена детелине је такође порасла. Треба њиве окосити, све лепо складиштити. Израчунајте колико литара млека је потребно само за литар дизела – жале се произвођачи.

Сточари кажу да је мало боља зарада ако се производи и продаје сир, али да је потребно додатног труда и рада, поготово је то проблем ако се зна да су за производњу сира обично задужене старије жене.

Килограм домаћег сира тренутно се на пијацама продаје између 450 и 500 динара.

Аутор:Марко Митић

Извор:Јужне вести

Фото: Pixabay