Насловна ТЕМЕ ПОВРЋЕ У ПЛАСТЕНИЦИМА НЕМА ЗИМСКЕ ПАУЗЕ: Или производња, или обнова

У ПЛАСТЕНИЦИМА НЕМА ЗИМСКЕ ПАУЗЕ: Или производња, или обнова

405

Пише: Светлана Мујановић

Вегетација је завршена и у баштама под кровом. Ако у њима нема зимске производње, ваља објекат оставити чист, умивен, дезинфикован и с новим или органским хранивима, обогаћеним старим земљиштем. Како то раде повртари на Косову сазнали смо од дипломираног инж. ратарства и повртарства НебојшеБожовића, из ПССС у Косовској Митровици.

Према речима овог стручњака, први корак је сређивање простора око пластеника. Ваља уклонити све канте и друге предмете, покосити ниже, а почупати високе корове, насути стазе да се не би стварале барице и блато на прилазу пластенику и да се може лако око њега обилазити када се буде сређивала спољашњост. Сав алат који се користи за рад у пластенику треба очистити, опрати, дезинфиковати, осушити и премазати ланеним уљем, како би се спречила корозија металних делова, и сложити у опране и дезинфиковане гајбице.

„Купање“ фолије, отклањање кварова

Током вегетације на спољашњој страни фолије пластеника накупља се прашина, у наборима и местима састављања заглављују се лишће, гранчице, крупнија нечистоћа, а то може да оштети фолију и послужи као скровиште штетним инсектима. Зато све наборе ваља педантно очистити па онда и опрати. То се ради еко детерџентима.

Када се „улицка“ спољашњост, ваља прећи на чишћење унутрашњег дела.

– Уколико се пластеник не користи током најхладнијег дела године, не значи да га треба оставити запуштеног до пролећа – указује инж. Божовић. – Напротив, ваља га средити да се на пролеће одмах може сејати или расађивати у чисто, дезинфиковано земљиште, обогаћено свим неопходним хранивима.

Прво се уклоне биљни остаци, конопци, копче, цеви за наводњавање, уколико нису фиксиране, и алат. Ако је у питaњу старији пластеник с мало исхабаном арматуром, тада треба поставити дрвене Т-носаче који ће ојачати конструкцију и спречити деформацију цеви. Обавезно проверити и рад механизма за подизање и спуштање отвора, као и врата пластеника и, ако нешто не „иде као подмазано“, поправити. Унутрашњост пластеника такође треба опрати еко детерџентом.

You need to be logged in to view the rest of the content. Please . Not a Member? Join Us