Насловна ТЕМЕ ПОВРЋЕ U PLASTENICIMA NEMA ZIMSKE PAUZE: Ili proizvodnja, ili obnova

U PLASTENICIMA NEMA ZIMSKE PAUZE: Ili proizvodnja, ili obnova

402

Piše: Svetlana Mujanović

Vegetacija je završena i u baštama pod krovom. Ako u njima nema zimske proizvodnje, valja objekat ostaviti čist, umiven, dezinfikovan i s novim ili organskim hranivima, obogaćenim starim zemljištem. Kako to rade povrtari na Kosovu saznali smo od diplomiranog inž. ratarstva i povrtarstva NebojšeBožovića, iz PSSS u Kosovskoj Mitrovici.

Prema rečima ovog stručnjaka, prvi korak je sređivanje prostora oko plastenika. Valja ukloniti sve kante i druge predmete, pokositi niže, a počupati visoke korove, nasuti staze da se ne bi stvarale barice i blato na prilazu plasteniku i da se može lako oko njega obilaziti kada se bude sređivala spoljašnjost. Sav alat koji se koristi za rad u plasteniku treba očistiti, oprati, dezinfikovati, osušiti i premazati lanenim uljem, kako bi se sprečila korozija metalnih delova, i složiti u oprane i dezinfikovane gajbice.

„Kupanje“ folije, otklanjanje kvarova

Tokom vegetacije na spoljašnjoj strani folije plastenika nakuplja se prašina, u naborima i mestima sastavljanja zaglavljuju se lišće, grančice, krupnija nečistoća, a to može da ošteti foliju i posluži kao skrovište štetnim insektima. Zato sve nabore valja pedantno očistiti pa onda i oprati. To se radi eko deterdžentima.

Kada se „ulicka“ spoljašnjost, valja preći na čišćenje unutrašnjeg dela.

– Ukoliko se plastenik ne koristi tokom najhladnijeg dela godine, ne znači da ga treba ostaviti zapuštenog do proleća – ukazuje inž. Božović. – Naprotiv, valja ga srediti da se na proleće odmah može sejati ili rasađivati u čisto, dezinfikovano zemljište, obogaćeno svim neophodnim hranivima.

Prvo se uklone biljni ostaci, konopci, kopče, cevi za navodnjavanje, ukoliko nisu fiksirane, i alat. Ako je u pitanju stariji plastenik s malo ishabanom armaturom, tada treba postaviti drvene T-nosače koji će ojačati konstrukciju i sprečiti deformaciju cevi. Obavezno proveriti i rad mehanizma za podizanje i spuštanje otvora, kao i vrata plastenika i, ako nešto ne „ide kao podmazano“, popraviti. Unutrašnjost plastenika takođe treba oprati eko deterdžentom.

You need to be logged in to view the rest of the content. Please . Not a Member? Join Us