Насловна САВЕТИ СТРУКА Велики посао пред велики одмор

Велики посао пред велики одмор

418
Female farmer standing with arms crossed looking at camera. Young farmer standing in field with plant foil and tractor smiling.

Октобар је најзрелији месец, кажу. Још увек, где год нога крочи, шири се слаткаст, примамљујући мирис зрелог воћа, грожђа, поврћа… Све те дарове јесени ваља што пре побрати, прикупити, очистити, ускладиштити или од њих припремити зимницу.

Воћњак

Октобар је време бербе дуња, мушмула, касних сорти јабука и крушака. Јабуке и крушке је најбоље побрати у првој декади, а дуње и мушмуле на гранама могу да остану до краја месеца.

Око младих, пролетос посађених воћака, потребно је земљиште прекопати вилама на ширину од двадесетак центиметара и тај део покрити малчом, пиљевином или тресетом.

Ако сте планирали да на пролеће воћњак или окућницу обогатите неком новом воћком, ископајте рупе, унесите стајњак и минерално ђубриво и припремите их за пролећну садњу.

После бербе почиње велико спремање у воћњаку. Извлаче се из крошњи суве и одломљене гране и износе из засада.

Воћари који су успели да обезбеде стајњак или друго органско ђубриво, треба да га растуре по засаду и одмах заору. Заоравају се и одређене формулације минералног ђубрива, оно без или с минимумом азота.

  Повртњак

У припремљене леје треба сејати спанаћ, озими грашак, ротквице и салату за пролеће, а ово поврће може се сејати и у пластеник за зимску потрошњу.

Ко је припремио леје за лук сребрњак и бели лук може да га посади током овог месеца. Време је и да се извади празилук. То се обично ради крајем месеца, а на самом почетку се још мало огрне да би бели део био што дужи.

Огрће се и целер ребраш. Неки повртари практикују да лисне дршке умотају папиром и тако бели део продуже, па се у њима смањује количина етеричних уља, а самим тим и горчина, постају укусније.

Баштовани који по традицији у јесен сеју мак, овај посао треба да заврше током октобра.

Коренасто поврће, које се увек убира на крају вегетације, сада ваља извадити, очистити, пребрати и унети у подрум, оставу, фрижидер или га спремити у замрзивач.

Купусњаче башту напуштају најкасније, по нека биљка остане и да се инати с зимом. Углавном, секу се главице које ће се киселити. Прокељ и келераба ће сигурно добро поднети прве благе мразеве. На броколију треба редовно одсецати ситне цвасти које се формирају на бочним избојцима, а саме биљке се из баште уклањају после мраза.

Парадајз који је почео да руди, а остао је здрав, треба пажљиво обрати с петељком, сложити у чисте гајбице с петељком на доле, и ставити на дозревање. Добро је ако је у близини нека гајба јабука.

Пре обраде или ашовљења башту прво треба „спремити“. Почупају се сви корови, ако су већ формирали семе одмах се покупе у џак, изнесу из баште и спале.

Пчелињак

Саће које није у кошницама треба заштитити од мољца како би се могло употребити следеће године.

Медљиковац се мора заменити сирупом.

Како би пчеле здраве и веселе дочекале пролеће, за свако друштво ваља обезбедити по 22 кг меда и три до четири рама полена. Старе рамове, који се могу употребити, треба искувати,  како би се дезинфиковали.

Зеленило

Ако је друга половина септембра време садње малих луковица тада је октобар време за лале. Најбоље је да се саде лопатицом на дубину од десетак центиметара.

Друга декада је време за последње кошење травњака, а коси се обично 2 цм изнад земље. На празна места расути семе одговарајуће травне смеше.

Орезују се и расађују божур и живе ограде.

Виноград

Почетком месеца треба обрати и касне сорте грожђа.

Виноградарима је овај месец углавном резервисан за вађење сувих или већ изнурених чокота, попуњавање празних места у засаду, и припрему терена за подизање нових винограда. Крајем месеца може се започети с огртањем младих чокота.

Гљиве

За сакупљање пристижу дедови, лисичарке, мартинчице, магленке, црне трубе, модрикаче. Нађу се и укусне пањевчице, шампињони, шумско пиле, јаблановаче…

Лековито и зачинско биље

Вегетација је на измаку па би требало да се извадекорени маслачка, линцуре, коприве, чичке, одољена и белог слеза и припреме за сушење.

Крајем овог месеца, а није касно ни првих дана новембра, ваде се и сакупљају корен гавеза, иђирота, зубаче…