Насловна ТЕМЕ ЗЕЛЕНИЛО ВЕРТИКАЛНИ ВРТOВИ: Најбоље решење за мала дворишта

ВЕРТИКАЛНИ ВРТOВИ: Најбоље решење за мала дворишта

1145

Уколико имате мало двориште, а не желите да се одрекнете узгоја поврћа, зачинског или украсног биља, најбоље решење је вертикалан врт. Он се најједноставније може дефинисати као класичан, хоризонтални врт, постављен усправно. Тражили смо за вас одговор на питање како да брзо и лако сами направите вертикалан врт.

Пише: Тања Пролић

Више од три деценије Патрик Бланк, француски ботаничар, бави се истраживањем понашања биљака и њихове адаптабилности на различите услове средине. Током посете Тајланду и богатој флори ове азијске државе, уочио је да бројне биљне врсте расту на стеновитим литицама, протежу се по кори дрвећа, као и по другим вертикалним површинама. Једини услови који су потребни за раст ових биљака јесу дневна светлост, вода и чврста подлога. Тада долази на идеју да формира вертикалне вртове, стварајући потпуно нови концепт озелењавања градова.

Метални рам, ПВЦ фолија и дупли слој полиамида

За конструкцију једног његовог вертикалног врта потребни су вам метални рам, ПВЦ фолија и дупли слој полиамида. Метални рам је подлога и причвршћује се на жељени зид. На њега се поставља ПВЦ фолија, дебљине 1 цм, која представља непромочиви слој, а преко ње дупли слој полиамида, дебљине по 3 мм. У слој полиамида се постављају биљке (као семе или садница), јер његова капиларност обезбеђује равномеран проток воде и пропушта корење. Густина садње обично износи 30 биљака по метру квадратном зида.

Наводњавање овог вертикалног врта је аутоматско и спроводи се мрежом капилара, преко којих засађене биљке добијају неопходну воду, обогаћену минералним материјама. Вишак воде прикупља се преко уграђеног олука и изнова враћа у систем цеви.

Када је реч о избору биљака за вертикални врт, важно је да захтевају исте услове узгоја, односно, да врсте за које сте се определили имају једнаке потребе за светлошћу, водом, нутријентима, температуром ваздуха. Такође, важно је да биљке које комбинујете изгледају компатибилно. У саксије се могу садити и једногодишње и вишегодишње биљке, а пејзажисти се најчешће опредељују за спорорастуће биљке мање величине.

У вертикалном врту можете гајити зачинско биље – босиљак, жалфију, рузмарин, мајчину душицу, нану, али и бројне повртарске културе – купус, зелену салату, кељ, блитву, спанаћ, пасуљ, роткице…

Уштеда простора и новца

Ограничени сте простором, а желели бисте да посадите омиљене биљке? Не брините, једноставно можете да конструишете свој вертикални врт. Постоји више начина за то, а сваки захтева минимална улагања. Вертикалан врт може представљати било који празан зид, ограда или стара врата. Важно је само да на том месту буде довољно сунчеве светлости и добра циркулација ваздуха.

Можете га конструисати од истоветних саксија или оних потпуно различитих боја, величина и дизајна, те тако створити својеврстан мозаик на вертикалној површини. Оне могу бити на носачима или убачене у макраме плетене држаче за саксије, окачене на зид или ограду. На чврстој огради или зиду можете поставити дрвене палете које ће вам служити као полице за саксије, а у ту сврху можете користити и дрвене мердевине или гајбице.

Поред тога што су практично решење за мала дворишта и балконе, спас за све заљубљенике у баштованство који немају довољно простора на својој парцели, вертиклани вртови имају и бројне друге користи. Зато постају све популарнији у градским срединама, у којима зелених површина увек мањка. Поред тога што уносе дашак природе у стамбене блокове, биљке засађене у вертикалном врту, пречишћавају градски ваздух. Осим тога, оваква конструкција поседује одлична изолациона својства.

Такође, све већа популарност урбаног баштованства довела је до повећаног броја вертикалних вртова у градским срединама, јер људи све више желе да узгајају властито поврће. Њима се штеди простор, пошто биљке нису распоређене хоризонтално, већ на вертикалној површини. Из овог произилази можда и главна предност вертикалних вртова – они повећавају расположиве пољопривредне површине.

фото: Pixabay