Насловна АРХИВА ВРЕМЕ ОДГОВАРА ИНСЕКТИМА: Препарате пажљиво бирати

ВРЕМЕ ОДГОВАРА ИНСЕКТИМА: Препарате пажљиво бирати

542
Foto: Pixabay

Сво поврће које се гаји у пластеницима током овог месеца се увелико бере. Временске прилике пријају биљкама, али и бројним штетним инсектима, док паразитне гљиве и бактерије, изазивачи болести, више не представљају опасност. Примена фунгицида у заштити више није обавезна, прска се у случају потребе.

Од инсеката, у пластеницима и стакленицима поврћу штету наносе лисне ваши (има их више врста), бела лептираста ваш, трипси и гриње (пауци). Већини повртара ове штеточине су познате, и лако их откривају. Оним мање упућеним желимо да предочимо како изгледају и где да их траже. Лисне ваши су, без обзира о којој врсти је реч, ситни инсекти, зелене или пепељасте боје, који живе у колонијама на најмлађим, вршним листовима и лисним петељкама. Хранећи се, сишу биљне сокове, слабе биљке, али и преносе опасне и, за сада, неизлечиве болести – вирозе. Због тога их треба сузбијати чим се примете јер се брзо размножавају и за кратко време направе велику штету.

Foto: Pixabay

Беле лептирасте ваши има током целе вегетације у скоро свим пластеницима и стакленицима. Има много генерација које се преприлићу и само редовном заштитом хемијским препаратима и постављањем жутих лепљивих табли, може се држати под контролом.

Трипс је прилично „лукав“ инсект и у почетку напада тешко уочљив. И ларве и одрасли живе с наличја листа где, хранећи се, сишу сокове и тако слабе биљке. Касније прелазе на цветове и плодове, којима смањују тржишну вредност.

Најчешћа врста гриња која прави штету на поврћу је копривина гриња. Напада око две стотине различитих врста биљака. Као и трипс, у почетку напада живи на наличју листова, а касније се сели на лице, обично најмлађег лишћа, и петељке, а између пепетљки и стабла нападнутих биљака оставља паучину. Штету прави сишући сокове, а осим паучине, његово присуство откривају листови пуни ситних рупица које су последица исхране инсеката. Нападнуте биљке заостају у порасту, дају нижи и неквалитетан род.

Сви ови инсекти, због места живота и начина прављења штете, могу да се сузбијају истим инсектицидима. Могу да се користе Цхеес 50-ЊГ, Ацтеллиц, Вертимец и слични који имају кратку каренцу. Правило је да се плодови прво оберу па тек онда биљке заштите.

С. Мујановић

Добро јутро број 543 – Јул 2017.