Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Заштита почиње пре садње

Заштита почиње пре садње

268

Купина се одомаћила у свим крајевима наше земље, од великих засада до неколико жбунова на окућници од чијих плодова, пуних витамина, домаћице спремају сокове, сирупе, слатка, џемове, али и ликере, вино или их једноставно замрзавају. У великим засадима о њеном здрављу брину стручњаци док се на окућницама дешава да је заразе неке гљиве од којих се биљке могу заштитити. Први корак у производњи високог и квалитетног рода, односно узгоју здравих биљака је превентивна заштита.

Економски најзначајнија и најчешћа болест ове воћке је рђа. Редовна је појава, како на дивљој, тако и на гајеној купини у свим рејонима производње у нашој земљи.

Сорте без трња осетљивије на гљиву

Бестрне сорте, „чачанска бестрна“, „торнфри“ и друге, су осетљивије на ову болест од оних обраслих трњем. Проузроковач жуте рђе је гљива Kuehneola uredinis. Она прерано суши листове који опадају пре времена, биљке се изнурују, не сазревају добро и постају осетљивије на ниске зимске температуре. Следеће вегетације оне ће дати плодове слабијег квалитета, а то даље, утиче на смањење приноса.

Први симптоми се јављају током априла или маја месеца и то на презимелим изданцима. Прво се види распукнута кора, а из ране се појављују уредосоруси, уздужно постављени на изданцима, дужине од 1 до 5 мм. Код јачег напада они се спајају. Крајем вегетације, на наличју листова се формирају жуте, брашнасте превлаке (уредосоруси с уредоспорама) које, ако је зараза јака, могу прекрити читаву површину листа. У зависности од јачине инфекције, листови се суше пре времена и отпадају.

Гљива презимљава на опалом лишћу и у зараженим изданцима, а развоју патогена погодује топло и влажно време када се стварају уредосоруси с уредоспорама које током вегетације шире заразу.

Јесењи и пролећни третман фунгицидима

Заштита купине од проузроковача рђе је комплексна, а заснива се првенствено на превентивним мерама. Приликом подизања засада треба бирати отпорније сорте и бирати парцеле на којма је одрађена агрохемијска анализа земљишта. Избегавати густу садњу како би се омогућило боље проветравање између биљака и створили неповољни услови за развој рђе.

Приликом орезивања обавезно је уклањање заражених изданака. Тако се смањује инфективни потенцијал. Важно је и да се опало лишће сакупи, изнесе из засада и спали. Ако се болест појави, ваља започети и заштиту хемијским препаратима. Најзначајнија је примена превентивних фунгицида на бази бакар оксида (Nordox 75 WG) током јесени, после опадања лишћа и у рано пролеће, непосредно пре кретања вегетације. Од почетка вегетације па до фазе цветања препоручује се прскање фунгицидима на бази комбинације две активне материје – азоксистробина и дифеноконазола – какви су Квадрис топ и слични препарати.

Пише: Слађана Рилак, саветодавац за заштиту биља из Крушевца