Насловна АРХИВА ЗАШТИТА У БАШТАМА ПОД КРОВОМ: Препарате пажљиво бирати

ЗАШТИТА У БАШТАМА ПОД КРОВОМ: Препарате пажљиво бирати

486

Повртари који биљке гаје у пластеницима и стакленицима треба редовно да обилазе усев и, по могућству, превентивно га штите од њима већ добро познатих болести и штетних инсеката. Милена Петров, стручњак за заштиту биља Пољопривредне станице у Новом Саду, саветује да се овај посао обавља с много опреза.

Парадајз се и даље штити од гљиве Botrutis cinerea, проузроковача сиве трулежи, и плеснивости листа, коју изазива гљива Fulvia fulva. Ботритис се развија на свим надземним деловима биљке, укључујући цветове и плодове. На местима инфекције образује се сивкаста навлака од органа за размножавање гљиве. Да се ово не би догодило, парадајз се штити фунгицидима Snjitch 62,5-WG (6-8 г/100 квадратних метара), Signum (7 г/100 квадратних метара) или Teldor 500-SC (10-15 мл/100 квадратних метара).

Фулвији одговара кишовито, тмурно време и лоше проветравање објекта. Тада се на наличју листа стварају карактеристичне пеге. Развој болести се спречава редовним проветравањем и заштитом фунгицидима: Bravo 720-SC и Dakoflo (0,2 посто), Mankogal 80 (0,25 %), Antracol KP-70 (0,25 %).

Такође, треба обратити пажњу на трипса, који напада цвет, и белу лептирасту ваш, која је присутна у свим објектима под кровом. Могу да се користе Tepeki, Actelic 50 и Laser 240-SC у концентрацијама које се препоручују на упутствима. Биљке се могу штитити истовремено од паразита и штеточина. За паразитну гљиву проузроковача пламењаче још увек је рано и нема потребе да се троше препарати.

Паприка се штити од ботритиса и трипса, а користе се исти препарати као у парадајзу.

Краставац је на мети гриња и трипса. Од болести нема опасности, те фунгициде не треба употребљавати. Од инсектицида најефикаснији је Actelic, који истовремено спречава развој и уништава обе штеточине.

С. Мујановић

Добро јутро број 541 – Мај 2017.