Насловна ПРЕПОРУЧЕНО 100 јела Србије (4)

100 јела Србије (4)

858

Свадбарски купус

Свадбарски купус је јело Шумадије, али је популарно и у осталим деловима Србије. Име му асоцира на свадбе, свечаности, туристичке манифестације и вашаре. Ово јело се преко тих славља проширило и кува се у целој земљи. Најчешће и најбоље је када се припрема и крчка у земљаном лонцу, а касније послужује у малим земљаним посудама. Кад се тако сервира постаје озбиљан гастрономски захват јер кисели купус, протеини, масноће и зачини  праве добитну комбинацију за гурмане. Кад почне да се једе, уживају сва чула и највећи проблем је кад би требало да се престане.

Састојци 

 3 осредње главице киселог купуса

 2 суве свињске коленице

 ½ кг сувих свињских ребара

 ½ кг суве сланине

 ½ кг говеђег меса

 ½ кг овчијег меса

 ¼ кг свињске масти

 ½ кг црног лука

 3 главице белог лука

 Бибер, со, ловоров лист,  алева паприка– по потреби

Припрема

Пре слагања меса, земљани лонац у којем ће се припремати свадбарски купус намаже се изнутра машћу. То је прва превентива да јело,  које се припрема обично на жару, не загори. Други потез је да се пре слагања садржаја свадбарског купуса на дно подмазане посуде целом површином ставе листови купуса. И трећи моменат је да месо иде углавном у средину посуде, како се не би залепило за зидове лонца. Уколико је купус јако кисео, потребно га је прелити дужим млазом хладне воде да изађе вишак киселине и соли. Затим се ређа први ред главица купуса исечених попречно на „осмине“. Прелију се из сипаће кашике или лончића  машћу са запршком од алеве паприке и осталих зачина. Онда се преко тога ређају исецкани комади говеђег и овчијег меса. Ређа се следећи ред купуса, па сланина и поново залива запршком. Онда поново иде купус, месо, коленице у комадима, сува ребра… све док има материјала. Исечени црни лук и ченови белог се стављају на сваки ред. Уколико је купус и даље кисео, може да се стави кашичица ванилин шећера или кашика кристал шећера и неколико ловорових листова. Долије се топле воде, отприлике трећина посуде, јер ће купус и месо пустити сок и – све се покрије листовима купуса. Ставља се на јачу ватру док не проври, а онда на лагану ватру или жар да се крчка око четири сата, а искусни кувари који припремају и друга јела, држе свадбарски купус на умереном жару и по целу ноћ.

Када буде готов, из купуса се вади ловоров лист и разлива се у земљане посуде с мешовитим садржајем – да буде свих врста меса и довољно купуса и, наравно, мало сока у којем је куван свадбарски купус. Послужује се топао. Традиционално се послужује с пројом, може с белим хлебом и младим крављим сиром.

Бифтек ролнице у сосу од бундевиних семенки

Први помен речи „бифтек” долази од англосаксонских народа, који о бифтеку говоре као о стеку, стејку,односно боун одресцима (одресци са коском). Иако је бифтек месо које је веома популарно, мало људи зна да је то иста она печеница коју купујемо, или каре – који има врло мало масноће у мишићу.

Како бисте баш по вашем укусу добили бифтек, начин припреме се веома разликује. Да би се употребило за бифтек, месо мора бити веома мекано и није га потребно дуго термички обрађивати. Јасно је да, чим постоји више начина да се припрема бифтек, постоје и различити укуси гурмана, који овај специјалитет једу у девет нијанси – од живог до потпуно изгорелог, или спакованог у кору као ролницу.

Припрема

Издинстати лук и шаргарепу. Кад је скоро готово, додати бифтек исечен на коцкице и зачине по вољи. Готово склонити с ватре.

Коре за питу пресећи по дужини на 3 једнака дела. У сваку кору ставити фил на средину и умотати у ролницу. Пећи на загрејаном уљу док не порумени.

На уљу пропржити самлевене голице бундеве или користити готову есенцију која се може купити, па додати 2 дцл неутралне павлаке. Кувати до жељене густине.

Служити топло са сосом од голице.

Састојци

 150 гр бифтека на ситне коцкице

 1 већа шаргарепа

 со, бибер, биљни зачин

 1 црни лук

 коре за питу

 1 кашичица голица од бундеве

 2 дцл неутралне павлаке

 со, бибер, уље

Нишке ћуфте

У најранија времена, ћуфте су прављене од остатака меса које је било уситњено, фино ручно исецкано или припремљено тако да се на крају од тог меса може направити лоптица. Пошто је већина ћуфти била прављена од остатака меса, сигурно се може претпоставити да неки од најранијих рецепата нису забележени јер су припремани за обичан и сиромашан народ, а не за властелу. Данас постоји милион начина да уживате у ћуфтама. На основу врсте јела које желите да направите можете имати ћуфте у облику кебаба, ћуфте са тестенином, ћуфте у чорби, ћуфте у сендвичу, ћуфте на врху салате или једноставно ћуфте са мало соса. Не само да се могу користити различите врсте меса и осталих састојака за ћуфте, већ се и кулинарске технике могу разликовати у великој мери. Неки преферирају пржене, неки гриловане, печене или комбинацију вишеструких техника кувања. Ћуфте су постале толико популарне да данас свака култура има сопствени варијетет. Ћуфте су и даље симбол дома и породице. Због једноставних, приступачних, разноврсних и укусних аспеката, оне могу бити пожељне и привлачне за свакога.

Припрема

Исецкати црни и бели лук што ситније. Помешати јаја, млеко, презлу, лук и месо. Додати зачине. Оставити у фрижидеру око сат времена. Угрејати уље у тигању, од меса правити куглице (фашир), уваљати у брашно и испећи. Оставити на папиру да се оцеде.

У већи тигањ сипати уље. Испечену и очишћену паприку исећи на коцкице. Очистити парадајз од љуске, исецкати на коцкице и све заједно уз додатак зачина ставити на уље и пржити да се споји око 20 минута. Након тога у добијени сос додати испечене фашир шницле и кувати још 15 минута. Готово сервирати с кромпир пиреом, или пиринчем док је топло.

Састојци

 1,5 кг свеже паприке бабуре

 1,5 кг мешаног млевеног меса

 1 главица црног лука

 1 чен белог лука

 1 јаје

 мало презле

 2 кашике млека

 со, бибер, биљни зачин

 2 паприке

 2 парадајза

 Уље

Колач са малинама

Комбинација меког, сочног теста помешана с млеком неодољиво подсећа на традиционални кох, те нас на тренутак заиста може вратити у детињство, у оно време када се знало да после недељног ручка на ред долази нешто што се дуго чекало. Неке традиције и слатке обичаје не треба мењати, те се после ручка ваља засладити онако како вам прија. А онда ипак треба мало додати оног нашег… и ево новог колача који подсећа и даје онај нови шмек са свежом малином и лепотом лета и ране јесени…

Припрема

Одвоје се жуманца и беланца. У жуманца се потом додају шећер, брашно, прашак за пециво, какао, ванилин шећер и уље. Све се добро измеша и онда улупа чврст снег од беланаца и лагано сједини с претходном смесом. У тепсију ставити папир за печење и на њега сипа тесто. У међувремену се загреје рерна и колач пече на 200 степени Целзијуса око 20 минута (док се ивице не одвоје).

У мало угрејаног млека размуте се шећер и ванилин шећер и то се дода у остатак хладног млека. Вруће печено тесто, извађено из рерне прелије се са претходном масом и остави да се све добро охлади и колач упије упије млеко. Онда се преко коре премаже улупана слатка павлака, а на њу се поређају малине. Најбоље је да се колач послужује дан после припреме.

Састојци за колач

 ½ кг свежих малина

 4 јајета

 12 супених кашика брашна

 12 супених кашика шећера

 1 прашак за пециво

 1 кесица ванилин шећера

 3 кашике какаоа

 12 супених кашика уља

 за прелив

 ¾ л млека

 12 супених кашика шећера

 1 кесица ванилин шећера

 ½ л слатке павлаке