Насловна РАЗНО Bez strelaca još jedna protivgradna stanica

Bez strelaca još jedna protivgradna stanica

556

I na protivgradnu stanicu u Jasenovu kod Nove Varoši stavljen je katanac jer u gotovo opustelom selu nema zainteresovanih koji bi za mesečnu naknadu od 4.500 dinara bili u danonoćnoj pripravnosti tokom sezone. Nadležni kažu međutim, da meštani i pored toga  ne bi trebali da brinu za letinu, jer su okolne lansirne stanice snadbevene sa dovoljno raketa koje imaju znatno veću efikasnost i domet nego pre.

Useve na oko 35 hiljade hektara poljoprivrednog zemljišta u novovaroškom kraju od gradonosnih oblaka ove godine brani 10 lansirnih stanica sa po dva strelca, od ukupno 14 izgrađenih. Osim ove u Jasenovu, još tri nisu u funkciji. Stanice u Radoinji i Rutošima poslednjih godina nemaju strelce, dok stanica u Draglici ne radi već duže vreme zbog nerešenih imovinskih odnosa.

-Činimo sve da se pronađu adekvatni strelci i za lansirnu stanicu u Jasenovu koja je ove godine prestala sa radom. Inače, broj protivgradnih stanica u opštini Nova Varoš je još ranije sveden na 11 jer nam višecevni lansirni uređaji i rakete dupliranog dometa  stvaraju mogućnost da sa manjim brojem lokacija postignemo iste i bolje efekte u radu- kažu u pisanoj izjavi za „Dobro jutro“ u Republičkom hidrometeorološkom zavodu Srbije.

„Nebeskom artiljerijom“ u ovom delu Srbije komanduje se iz Radarskog centra u Sjenici, na čijoj teritoriji je ovog proleća u funkciju stavljeno 54 lansirne stanice. Njihov broj je međutim svake godine sve manji jer u planinskim selima nema strelaca. Tek nedavno, njima je posle desetak godina mesečna naknada uvećana sa 4.000 na 4.500 dinara, što je i dalje „ponižavajuće malo“, pa mnogi razmišljaju da osustanu.

-Generalno, po selima imamo sve manje radno sposobnog stanovništva, pa konačno rešenje vidimo u automatizaciji rada lansirnih stanica. U ovom trenutku se završavaju svi poslovi u Vojvodini gde će biti 389 automatskih daljinskih lansirnih stanica. Već je potpuno auzomatizovan Radaski centar Valjevo sa 99 stanica i prva faza Radarskog centra Bukulja sa 44 automatske stanice. Shodno planu, radiće se potpuna automatizacija  Centra Bukulja, zatim Centara Užice,  a nakon toga i radarskih centara Sjenica, Bešnjaja, Kruševac, Petrovac, Crni Vrh, Niš i Kukavica. Radarski centar Sjenica mogao bi da bude automatizovan u naredne dve do tri godine- kažu u Republičkom hidrometeorološkom zavodu Srbije.

Pomoć opštine

Protivgradni strelci u Novoj Varoši su prošle godine iz opštinskog budžeta dobili jednokratnu pomoć od po 14.000 dinara. U Udruženju „Brijač“ koje okuplja „nišandžije“, kažu da imaju obećanja da će lokalna samouprava i ove godine novčano pomoći realizaciju projekta na unapređenju zaštite poljoprivrednih kultura od elementarnih nepogoda. Lane su na konkursu dobili 600.000 dinara.

-Protivgradna odbrana je važan segment , jer samo jedan gradonosni oblak može da uništi celu letinu i ono na čemu su poljoprivrednici mesecima vredno radili – kažu u opštinskoj upravi.

Ove godine tokom sezone protivgradne odbrane od 15. aprila do 15. oktobra, širom Srbije u funkciji će biti 1.250 lansirnih stanica. Za njihovo dejstvo obezbeđeno je 23.000 raketa, što je, kažu nadležni, najveći broj u poslednjih 15 godina.

-Za radarski centar Sjenica obezbeđene su  u proseku 13,3 protivgradne rakete po stanici, što je iznad optimalnog broja. Stanice u Novoj Varoši su trenutno sanadbevene sa prosečno 9,27 raketa jer je određena količina raketa ostavljena u magacinu radarskog centra za popunu nakon prvih dejstava. U centralnom magacinu Rekovac imamo dovoljno zaliha tako da će što se tiče raketa, protivgradna odbrana u Srbiji ove sezone normalno funkcionisati- kažu u Hidrometeorološkom zavodu Srbije.

Kako se očekuje, Radarski centar Sjenica mogao bi da bude automatizovan u naredne dve do tri godine. Iz njega se u sedam opština brani 310.450 hektara poljoprivrednog zemljišta. Trenutno, na teritoriji  opštine Ivanjica pod njihovom komandom je 21 protivgradna stanica, u Novoj Varoši 10, Sjenici sedam, Prijepolju šest, Raški pet, Novom Pazaru tri i u Tutinu dve.  

Željko Dulanović