Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Бонита, лепотица међу јабукама

Бонита, лепотица међу јабукама

412

На “јабучну” сцену је ступила нова сорта – бонита. Има одличне родитеље, одличну боју, чврста је, сочна, укусна, добро се држи у хладњачи и изванредно је родна. Роднија је и од пинк лејди. Ово је сорта будућности. Најважнија карактеристика је да је отпорна на вентурио. Сорта је лиценцирана у Чешкој. Купило ју је удружење јужнотиролских расадничара и до сада су подељене лиценце у Јужном Тиролу, у Аустрији, Француској, Словенији, у Белгији и Немачкој, наводи проф. др Штампар и додаје:

Бонита има атрактиван изглед плода, одличне унутрашње особине. Толерантна је на мраз у време цветања. Ако гледамо по табели, златни јонаголд знатно измрзне, затим ајдаред, нешто мање гала, а бонита мање од гале.

Зато је веома важно да се стабло у првој, другој и трећој години добро формира, јер има велики потенцијал гранања.

Купује се садница са 30 привремених грана. И ако је тако пустите, у другој години је одличан род, али остане као жбун. Захтевна је што се тиче светлости, која јој је потребна за добру боју. Зато је потребно да круна буде добро осветљена. Плодови пре бербе могу привремено опадати, али то се технолошки може једноставно решити. Оно што је најпозитивније јесте висок родни потенцијал.

Сертификоване квалитетне саднице саде се по систему 3×0,6.

Бонита у цватњи има велики бели цвет и има особину да први цвет смрзне, а на осталим се задржава принос.

Први воћњак боните засађен је 2017. године у Јужном Тиролу. Тамо је обављена класична садња 3,2×0,8. Кад се прави нови воћњак, добро је имати постављену арматуру и да се сади унутар ње. Противградне мреже су подједнако важне, као и квалитетне саднице. Ако нема града, имаћемо ожеготине од сунца. Саднице су око 1,6 метара са привременим гранама. Нарасте још 60 центиметара и даје род од 20 до 30 јабука. У првој години то је око 15 до 20 тона по хектару.

У јесен после бербе обавезна је машинска резидба са стране. Сви једногодишњи леторасти се скрате и тако пустимо сунце у круну опет после бербе и добијемо диференциране родне пупољке на крају тих једногодишњих скраћених летораста. Једноставно покосимо гране. Изузетно је велики ефекат те мере, јер следеће године све јабуке су изван те линије резидбе. Ко нема машину, може и ручно да обави резидбу.

У трећој сезони од садње добија се 60 до 80 јабука по стаблу, или од 35 до 50 тона по хектару. Носачи се режу на чеп, на 10 центиметара и добијају се нови избоји, односно, ново родно дрво. Једно стабло има око 60 родних пупољака, а у другој сезони се пушта око 35. Код боните нема повијања грана, јер онда нема довољно светлости.

Нови концепт за бониту је 3×0,6 и добра садница од око 2 метра. Пуштају се само 3 до 4 гране и крате се на 30 центиметара, а по проводници максимално 10. Проводницу пуштамо да што пре стигне до врха, на три метра и вежемо је за жицу. Имамо 1-2 јабуке из сваког окца, односно, око 100 јабука и са 5. 000 садница по хектару стижемо до сто тона.

Дакле, крати се на 30 цм, јер је сађено на 60 цм. У доњем делу нема јабуке у првој години, осим на проводници. У првој години проводница мора бити од 60 до 70 цм. Она мора да буде атлетска, елегантна, а плодови осунчани. У трећој години добија се барем 70 тона по хектару. Просечна цена јабуке је 35 евроценти, а бонита је 70 центи. То је невероватна зарада – истакао је проф. Штампар на саветовању воћара у Гружи. Бониту пред бербу треба орезати, исто као и пинк лејди, како би добила атрактивну боју.

Р. Д. Ј.