Насловна ТЕМЕ ЛЕКОВИТО И ЗАЧИНСКО БИЉЕ Цимет – зачин злата вредан

Цимет – зачин злата вредан

610

Данас не можемо да замислимо новогодишње и божићне празнике без мириса цимета. Захваљујући слаткастом мирису и укусу, радо га зими додајемо у топле напитке или у колаче. У једном истраживању цимет је проглашен једним од најздравијих зачина. По својим антиоксидативним моћима иза себе је оставио чак и бели лук, рузмарин, оригано и тимијан. Овај мирисни зачин се добија од циметовца, врсте дрвета из породице ловора. Оно што називамо циметом заправо је осушена унутрашња кора младих стабала или гранчица. Та кора се суши и увија у мале штапиће пресека око два и по цм. Многи га користе као додатак питама и колачима с јабукама, јер се с тим воћем заиста савршено уклапа. Цимет има и бројна лековита својства. Стручњаци тврде да су корисни цимет у праху, његова етерична уља или штапићи, али истичу да је најбољи цимет Cinnamomum verum (Cinnamomum zeylanicum) пореклом из Шри Ланке (некада Цејлон).

Историја цимета је веома занимљива. Ова биљка потиче са Шри Ланке, али успева и у другим тропским крајевима. Још су стари Египћани циметом обогаћивали укус бројних напитака, лечили болести и користили га као средство за балсамовање. У доба Клеопатре био је најпродаванији зачин на пијацама Александрије. Био је толико цењен да су га сматрали вреднијим од злата. Стари Римљани користили су га за израду опојних парфема. У средњем веку представљао је једну од првих сировина која се размењивала између Европе и Блиског истока.

Данас се највише цени цејлонски циметов зачин због високог садржаја танина (до 2,5 одсто) и етарског уља (пет одсто). Изузетно пријатне је ароме и мириса. Мање се тражи цимет из Кине који је супротно другим врстама опорог укуса и недовољно привлачног мириса.

Плод цимета није јестив, а из њега се добија восак који се користи за миришљаве свеће. Цимет можете да купите у виду штапића (уролана кора дрвета), или самлевен, у праху. Кора цимета садржи етарско уље, кумарин, слуз и танине. Боље је користити га у штапићима, јер у другом облику нема гаранције да се ради о најквалитетнијој врсти. Самлевен се често меша с лошијим варијантама.

Цимет је хранљива намирница која се додаје приликом припреме разних јела. Прах цимета побољшава укус пикантним специјалитетима мексичке и арапске кухиње. Листови се, такође, користе као зачин, попут ловоровог листа за кувана јела. Етарско уље цимета има карактеристичну арому и испољава антимикробно деловање (антибактеријско и антигљивично, посебно на кандиду).

Штапићи се користе као додатна арома за компоте и вруће напитке, попут куваног вина и кафе. Цимет се одлично слаже с ванилом, мускатним орахом и коријандером.

Међутим, иако годи нашем организму, треба га конзумирати у ограниченим количинама, односно, базирати се на једну кашичицу дневно. Уколико се с њим претера, може да изазове умор, вртоглавицу и несвестицу, дијареју, мамурлук, депресивна стања, знојење и дерматитис, док уме да буде и токсичан за бубреге и јетру. Управо због тога нарочито труднице треба да буду обазриве с уношењем цимета јер може да изазове контракције материце.

Цимет, као и многи зачини које користимо у кухињи, може да се употреби у башти као природни фунгицид, инсектицид или репелент. Није скуп и са њиме се лако рукује.

Једна од могућности је у борби против упорних мрава. Они не воле јак мирис ове биљке. Прах поспемо или још боље направимо линију од цимета. Мрави избегавају да пређу преко ове линије, јер зрнца цимета остају на њима. Мирис им смета и отежава комуникацију са другим мравима. Овај зачин неће их убити, али уколико сте упорни, они ће потражити друго место које нема мирис на цимет. Осим мрава, такође, ни многе друге животиње не воле мирис цимета. Зечеви, веверице, па чак кртице и волухарице не воле његов мирис и смета им овај прах. Цимет им надражује очи, слузокожу носа и уста. Иако, неће отровно деловати на животиње, има иритирајуће дејство, због чега се нерадо задржавају на месту где је он посут.

Производња расада је увек ризична због великог броја гљивица и других проузроковача обољења који нападају семе у фази клијања и ницања, као и младе биљке. Цимет има антифунгално деловање, односно спречава развој гљивица. Осим што може спречити пропадање семена и расада, такође ће спречити развој гљивица и зелених алги на површини супстрата када узгајамо расад или цвеће. Друго деловање његовог праха је то што добро упија влагу и ту особину можемо искористити уколико желимо да брзо смањимо влажност површинског слоја супстрата. На тај начин спречићемо труљење семена и младих биљака, услед сувишне влаге.

Уколико немате хормон за укорењавање резница, а желите да их посадите, искористите цимет. Довољно је да резницу оставите да јој се површински слој просуши. Пре садње, ставите је у прах цимета тако да се прекрије засечено место и спремна је за садњу

Природан сагоревач масти

Стручњаци га препоручују женама у свим старосним добима. Користан је за ублажавање менструалних, као и тегоба у периоду менопаузе. Саветује се онима које желе да се ослободе вишка килограма. Цимет је природан сагоревач масних наслага, чисти зидове крвних судова и регулише триглицериде и лош холестерол у крви. Етерична уља, киселине и танини које садржи убрзавају метаболизам. На тај начин тело троши више енергије, па и калорија. Материје из цимета могу да смање триглицериде за 20 до 30 одсто, укупни холестерол за 12 до 25 одсто, а лош холестерол ЛДЛ за 7 до 30 одсто. Пола кашичице цимета дневно довољно је као превентивна мера.

Амерички истраживачи су доказали да једињење из цимета (МХЦП-Метилхидрокси калкон полимер), делује слично као инсулин и на тај начин појачава примање глукозе у ћелије. Поједине научне студије показују да само пола кашичице овог ароматичног зачина дневно знатно може да помогне у снижавању нивоа шећера у крви код дијабетичара.

За либидо на завидном нивоу

Пошто изузетно поспешује циркулацију, прати га глас да подстиче полну моћ. У земљама Далеког истока, жене које дуго не могу да остваре трудноћу, користе мало цимета више пута у току дана. Рецепт се показао ефикасним и код мушке импотенције. Кажу да цимет помаже код регенерације репродуктивних органа.

Миришљави седатив

Цимет се потврдио као одличан седатив. Богатство етеричних уља, киселина и танина благотворно делује на нервни систем, отклања узроке раздражљивости, слабог апетита, нервозе и несанице. Позитивно утиче на концентрацију, памћење, као и способност реаговања. Регулише крвни притисак јер у свом саставу поседује активне супстанце које опуштају мишиће артерија.

Тера грозницу

Делује антисептично и детоксично на организам. У комбинацији са ђумбиром стимулише циркулацију, снижава телесну температуру и ’’тера’’грозницу. Због својих антибактеријских и анти-вирусних својстава користан је у сезони грипа и назеба. Подстиче знојење и помаже при опуштању напетих и болних мишића, као и код кашља и гнојне ангине. Крепи после прележане болести и јача имунитет.

Мелем за болан стомак

Цимет је одлично средство за болестан стомак. Спречава пробавне сметње, надимање и повраћање, јача желудац, регулише варење, а користи се и као диуретик. Због високог садржаја етеричних уља делује антибактеријски и антимикотички у слузокожи црева и мокраћних путева. Регулише стварање киселине и слузи у желуцу и благотворно делује на стомак код породиља. Поред тога што поседује противупално дејство, цимет уништава гљивице и спречава њихов раст и бујање. Стимулише мокрење и одлична је превентива против упале зглобова и гихта.

С обзиром на то да побољшава здравље зуба и десни, уље од цимета често се користи у производњи жвака и бомбона за освежавање даха, као и за течности за испирање уста и зубних пасти.