Насловна РАЗНО Dobar je farmer onaj koji ima dobru kravu

Dobar je farmer onaj koji ima dobru kravu

443

Za svakog proizvođača mleka najvažnija stvar na koju treba da obrate pažnju jeste kolika je mlečnost krava koju gaje. Ona se obično određuje merenjem količine mleka koju svaka krava proizvodi tokom određenog perioda. Postoje različite metode i tehnike za merenje mlečnosti krava, a nekoliko najčešćih uključuje:

Dnevno merenje mleka podrazumeva svakodnevno merenje količine mleka koju svaka krava proizvede tokom jednog muže. To se obično radi pomoću mlečnih aparata koji precizno mere količinu izdojenog mleka.

Muža po kontroli je metodakoja uključuje mužu svake krave zasebno i merenje količine mleka tokom te muže. Ovo omogućava praćenje proizvodnje svake krave posebno i identifikaciju eventualnih promena ili problema.

Postoje i automatizovani sistemi koji omogućavaju neprekidno praćenje mlečnosti krava. Ovi sistemi koriste senzore za merenje količine mleka i povezani su sa računarom koji beleži podatke.

Ponekad se uzorci mleka sakupljaju radi laboratorijske analize kako bi se odredila količina masti, proteina, laktoze i drugih komponenata mleka. Ovi podaci mogu doprineti boljem razumevanju kvaliteta i sastava mleka.

Važno je napomenuti da precizno praćenje mlečnosti krava može biti od suštinskog značaja za upravljanje stokom i održavanje zdravog i produktivnog stada. Praćenje proizvodnje mleka omogućava farmerima da identifikuju krave koje proizvode manje mleka ili imaju zdravstvene probleme kako bi mogli preduzeti odgovarajuće mere.

Postoji nekoliko sorti krava koje su poznate po visokoj mlečnosti. Ove krave su selektivno gajene kako bi proizvodile velike količine mleka. Evo nekoliko sorti krava koje su poznate po visokoj mlečnosti:

Najpoznatije su krave rase holštajn. Kada je u pitanju mlečnost, one su najpoznatije po visokoj mlečnosti. Možete ih prepoznati po karakterističnom izgledu: crno-bele su ili crveno-bele boje i karakteriše ih velika proizvodnja mleka. Ove krave su popularne širom sveta zbog sposobnosti da proizvode velike količine mleka s visokim sadržajem mlečnih komponenata kao što su proteini i masti. Vodeća su rasa u proizvodnji mleka širom sveta i mogu proizvoditi velike količine mleka tokom dužeg perioda laktacije. Mogu imati duži period laktacije, što znači da mogu produkovati mleko tokom većeg dela godine, a njihovo mleko je vrlo kvalitetno te se od njega prave sirevi, kajmak, pavlaka, jogurt. Mirne su i zato ih je lako musti.

Kod nas su popularne i simentalke. Simental rasa se često smatra  rasom sa „dvojnom namenom“ jer su sposobne da proizvode i visokokvalitetno meso i mleko. Krave simentalske rase mogu biti dobre mlečne krave, dok muške jedinke (bikovi) daju kvalitetno meso sa dobro razvijenim mišićima. Ove krave su poznate po sposobnosti da se prilagode različitim uslovima. Ova karakteristika je važna, posebno u oblastima sa promenljivim klimatskim uslovima

Džerzi krave su manje od prethodno pomenutih sorti, ali imaju visok sadržaj masti i proteina u mleku. Iako ne proizvode toliko mleka kao neke druge sorte, njihovo mleko je bogato hranjivim materijama, čineći ga odličnim za proizvodnju sira i drugih mlečnih proizvoda visokog kvaliteta. Jersey krave su obično smeđe-belo obojene, sa varijacijama u nijansama smeđe. Njihova boja može varirati od svetlije do tamnije smeđe. Pošto su manje, dobre su za manje farme i ograničeni prostor. Kao i holštajn, i ove krave su mirne i lako je njima rukovati. Toliko su vredne, da im je i meso kvalitetno, iako su sitnije građe.

Važno je napomenuti da se mlečnost krava može razlikovati u zavisnosti od mnogih faktora, uključujući genetiku, ishranu, uslove života i upravljanje stokom. Osim toga, ciljevi uzgoja krava se mogu razlikovati, pa se odabir sorte često bazira na specifičnim potrebama farme ili proizvodnog sistema.

I. R.