Насловна ТЕМЕ ВИНОГРАД Хоћете виноград? Припремите земљиште

Хоћете виноград? Припремите земљиште

606

Земљиште, односно терени који су успешно приведени виноградарској производњи, могу али не морају, представљати оптимум за подизање новог виноградарског засада. Припрема земљишта за садњу винограда је кључан корак за осигурање успешног и здравог раста винове лозе. Ево неколико корака које треба пратити при припреми земљишта за виноград:

Анализа земљишта: Прва ствар коју треба учинити је извршити анализу земљишта како бисте сазнали његове карактеристике, као што су рН вредност, структура, текстура, и садржај храњивих материја. Ово ће вам помоћи да знате која је гајењу лозе одговарајућа сорта, као и које додатне мере треба предузети да се побољша плодност земљишта.

Потребно је да се изврши увид у стање земљишта – да се утврде његова биолошка, физичка и хемијска својства – и да се предузму мере за евентуалну поправку наведених својстава. Предузимање ових мера увек је у пуној зависности од особина винограда који се намерава засновати. Међу најзначајније мере поправке земљишних особина сврставају се:

Елиминација заморености земљишта (Овај појам је везан за преткултуру – за подизање виноградарског засада на земљишту на коме је пре тога дуго гајена лоза или нека друга вишегодишња воћна врста).

За добро растење и развиће винове лозе и остваривање задовољавајућих приноса грожђа, у земљиштима виноградарских засада хумуса треба да буде 2,5 до 3,0%. Непосредна хумификација подразумева коришћење стајњака, компоста и оплемењеног тресета. Хемијском анализом најпре се утврди садржај хумуса, а затим се обрачунавају количине стајњака које треба додати. За повећање хумуса од 1% у слоју земљишта од 10 цм потребно је додати 125 тона/ха добро згорелог стајњака.

Фертилизација (калијумизација и фосфатизација). Под фертилизацијом или мелиоративним ђубрењем се подразумева довођење земљишта на такав степен обезбеђености хранљивим елементима (макро и микро елементи) који обезбеђује оптимум успевања лозе. Многа истраживања, а и резултати из производне праксе су показали да оптималне количине фосфора и калијума у виноградарским земљиштима варирају у зависности од типа земљишта и висине планираних приноса. За лозу је најповољније ако земљиште садржи умерене количине креча (10 до 15%), и то у хемијском и физичком облику који доприноси да киселост износи рН 6 до 7. У зависности од степена киселости земљишта, количине кречњака за калцификацију крећу се од 10 до 100 т/ха. Уситњени кречњак се растура по површини 1 до 3 месеца пре риголовања.

Одабир одговарајуће парцеле: Одаберите парцелу која има добру сунчеву светлост и добру дренажу. Винова лоза воли довољно сунчеве светлости и добру циркулацију ваздуха како би се спречиле болести и проблеми са влагом.

Уклањање корова и старих корена: Пре него што започнете садњу, уклоните све корове, стари корен и остатке биљака са парцеле. Ово ће спречити конкуренцију за храњиве материје и олакшати раст нових биљака.

Дубоко орање или ровокопач: Земљиште треба дубоко обрадити како би се попустила и олакшала пенетрација кореновог система. Дубоко орање или употреба ровокопача је препоручљива како би се обезбедила довољна дубина за раст корена винове лозе.

Додавање органске материје: Додавање органске материје попут компоста, стајњака или других органских ђубрива може побољшати структуру и плодност земљишта. То ће помоћи у задржавању влаге и храњивих материја, што је посебно важно у сушним периодима.

Корекција рН вредности: На основу резултата анализе земљишта, можда ће бити потребно кориговати рН вредност земљишта. Винова лоза обично преферира благо кисело до неутрално земљиште (рН око 6-7).

Постављање потпорних структура: Пре садње винове лозе, поставите потпорне структуре попут колаца и жица које ће подржавати растућу лозу и олакшати правилно обликовање крошње.

Садња винове лозе: Након припреме земљишта, можете започети са садњом винове лозе. Пратите упутства за садњу специфичних сорти винове лозе и водите рачуна о правилном размаку између биљака.

Након што је виноград успешно посађен, редовно одржавање и пажња ће бити кључни за постизање здравог и обилног рода. То укључује правилно наводњавање, ђубрење, заштиту од штеточина и болести, као и обликовање и орезивање винове лозе.

И. Р.