Насловна ТЕМЕ ЗЕЛЕНИЛО ЈЕСЕН У ВРТУ: Свака биљка има своју причу

ЈЕСЕН У ВРТУ: Свака биљка има своју причу

1013

Код цвећа увек смо у недоумици да ли га склонити или орезати у октобру или га оставити напољу да још мало ужива у понеком сунчаном дану. Пејзажни архитекта Магдалена Ненковић каже да свака биљна врста има своју „жицу“ и захтева посебан третман.

Мушкатле у фази мировања

Мушкатле је већ требало да склоните с тераса. Уносе се када температура падне на 10 до 15 степени, јер тада улазе у фазу мировања. Треба уклонити све цветове – и увеле и свеже, како биљка не би узалудно трошила енергију. Будите спремни на то да ће листови отпасти током зиме, али немојте да вас то плаши. Оне који су увели, а нису сами отпали, уклоните ручно. Мушкатле скратите на око 20 центиметара и сместите их у светлу просторију, у којој је температура од осам до 10 степени. Биљке ће пропасти у тамној и топлој просторији, а то ћете препознати по танким и бледим изданцима. Повремено их заливајте, али не више од једном у две недеље. Зими им није потребна никаква прихрана.

Огртач за камелију

-Камелија добро подноси хладноћу, али, уколико хладан талас потраје дуже, морате је заштитити. За саксијску камелију зима је тежак период и мора се склонити унутра. Оне које су засађене у башти могу да презиме, али само ако су правилно заштићене. Њихову зону кореновог система треба прекрити дебелим слојем лишћа. Ако је веома хладно, а у исто време и сунчано, зимзелени листови и гране исушују се и потамне. Зато их треба садити у сенци или крошње покрити платном. Ни за камелије, али ни за друге врсте цвећа које остају у башти никако не треба користити најлон, јер ће кондензована вода довести до оштећења на биљци. Препоручује се агроплатно које мора да налегне како би издржало притисак ветра и снега и истовремено да пропушта довољно светла и ваздуха. Предност је у томе што не апсорбује воду, велике је пропустљивости, па 90% сунчевих зрака пролази кроз њега и биљка испод њега нормално расте – каже Магдалена.

Ко (не) воли “шишање“

Баштовани у јесен највише воле маказе! Код неких биљних врста у врту оне су неопходне у касну јесен, а неке баш и не воле претерано „шишање“. Али баштовани, ма колико лепоте извирало, не би требало да буду сентиментални.

-Резидбе су лековите како бисмо идуће сезоне поново уживали у биљкама. Неке врсте траже радикално орезивање, а неке само делимично. Пењачице, попут бршљана, тропрсне и петопрсне дивље лозице, треба орезати када лишће опадне. Када остану голе гране, које тежином одвајају биљку од подлоге, треба их кратити. Повијуше, попут орлових ноктију, плаве кише или вистерије, траже два орезивања годишње, једно летње и једно зимско. За зимско је идеално време баш сада, крајем октобра, када листови буду опали – истиче наша саговорница.

 Уклонити одумрле гране

Зимзелено украсно дрвеће не тражи посебно орезивање, осим што треба уклонити одумрле или болесне гране. Ако то нисте већ урадили, можете искористити и Михољско лето за њихово уклањање. За резидбу живих ограда најбоља је фаза мировања. Дакле, у јесен, и за то је најбољи октобар, док још нису почели мразеви. Ово правило поготово важи за листопадне живе ограде. Вишегодишње, остареле живе ограде, а нарочито оне које имају рупе у вегетацији, вапе за радикалном резидбом. Тако ћете је подмладити за следећу сезону. Секу се дрвенасти делови, све до најдебљег дебла, на висину око пола метра.

Тује привлаче маказе

Туја просто мами баштоване да је сецкају, а она је захвална за орезивање. Смарагд туја прва је на листи, јер од ње можете правити облике какве год желите. За орезивање су најподесније веома оштре маказе или тример којим орезујете живу ограду, а време орезивања зависи од тога шта желите с тујама. Ако орезујете зелену масу до 20 центиметара, можете у било које доба године. Уколико је потребно да је радикално сечете, онда то учините у рано пролеће или управо сада, у јесен. И још једна превентивна мера за тује пред зиму. Вежите је у сноп обичним канапом, како је снег не би поломио. Никако не треба тује увијати у најлонске џакове или провидне фолије. Угушиће се.

Магнолију не орезивати до пролећа

Магнолија се не сме орезивати у јесен или у зиму. Њено време за орезивање је одмах након првог цветања у пролеће. Важно је правило да никада не треба уклањати више од једне трећине масе, јер је то велики стрес за биљку. Најбоље је редовно и постепено уклањање изданака током неколико година. Ово правило не важи ако приметите оштећене, болесне и суве гране. Оне се секу у било које доба године.

Лишће као заштита

-Хортензије не треба орезивати у јесен. Оне добро подносе зиму, а својом зеленом масом се саме штите, јер лишћем покривају унутрашњост грма. Неорезане гране током јесени скупе се и вежу, и овако припремљен грм спреман је за ниске температуре – каже Магдалена Ненковић.

Биљана Ненковић

Фото: Биљана Ненковић