Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Јод чудотворан за биљке

Јод чудотворан за биљке

770
Hand holding watering can and spraying to young tomato plant in garden at morning time

Пише: Светлана Мујановић

Јод је познати антисептик широког спектра, који разоружава војску бактерија, гљива и других „напасника“ који доводе до инфективних и упалних процеса код људи. Мање се зна да њему здравље не дугују само људи, већ и биљке. Јод може да се користи да би се спасило поврће од многих болести. Он успешно замењује фунгициде, њиме се лече биљке и смањују отровни остаци у њима, који су неминовност после заштите другим хемијским препаратима.

Од којих паразита јод штити поврће?

На првом месту је гљива проузроковач пламењаче парадајза. Да би се пламењача спречила да зарази парадајз, потребно је да се поврће штити раствором који се припрема од 9 литара воде, једног литра сурутке и 2мл апотекарског јода (5-постотна концентрација). После 12 до 14 дана од расађивања, парадајз се први пут опрска овим раствором, а каснија прскања се понављају сваких 10 до 12 дана. Ако закасните с првим прскањем и откријете већ формиране пеге, одстраните ластар са симптомима, остатак парадајза опрскајте у више наврата у размаку од пет дана, и пламењача ће нестати.

Раствор на бази јода одлично сузбија пепелницу, која зна да „изједа“ биљку спорије, али зато не и безопасније. Од пепелнице најчешће оболевају краставци, тиквице и бундеве. Ако приметите прве знаке ове болести, почните да третирате усеве раствором: 9 литара воде, 1 л сурутке и 1мл јода, понављајући прскања сваких 5 до 7 дана. Уколико будете упорни, можете у потпуности да избаците фунгициде из производње овог поврћа.

Искусни баштовани тврде да биљке, прскане раствором јода, дуже рађају. Чак и ако нема знакова пепелнице, прскајте краставце овим раствором сваких 10 до 12 дана. Ако откријете да је корен краставца свенуо заједно са делом биљке близу земље, постоји вероватноћа да га је заразила гљива која проузрокује трулеж корена. Поврће се може спасити ако се залива раствором јода, а припрема се тако што се у канту од 10 л воде дода 1 мл јода. Сваки краставац ваља залити с 1 л овог раствора.

Ако је од пепелнице „страдало“ неко друго поврће, или саднице, украсно дрвеће… и они могу да се штите раствором јода, само, за њих је потребна нешто јача концентрација: у 5 л воде се раствори 5 мл јода. Раствором јода штите се и тиквице од пепелнице, а он се прави од 10 л воде и 5 мл јода.

Купус воли јод. Да би био здрав, заливајте га раствором од 10 л воде у коју сте додали 2 мл јода. Сваку биљку залијте 1 л овог раствора. Јодом могу да се заштите и јагоде од гљиве која изазива трулеж корена. Сва мудрост је да се земљиште око бокора недељу дана пре цветања, а потом и који дан касније, залије раствором јода који се припрема од 10 л воде и 1 мл јода.

Јод је ефикасан и у заштити јабука од гљива које изазивају трулеж у складишту. Најкасније десетак дана пред бербу, крошње посебно циљајући плодове, опрскају се раствором од 10 л воде и 10 мл јода. Такође, и 15 до 10 дана пред бербу и гроздови се могу заштитити од трулежи раствором од 10 л воде и 8 мл јода.

Да би се дезинфиковало било које семе, потребна је само једна кап фармацеутског јода, разблажена у 1 л дестиловане воде. У тај раствор натопите газу или памучну крпу па је добро исцедите, те у њу умотајте семе и оставите га да одстоји 6 до 8 сати. После тога семе осушите на собној температури и посејте.