Насловна ТЕМЕ ЗДРАВА ХРАНА Како да шаргарепа буде здрава и лепа

Како да шаргарепа буде здрава и лепа

956

Ретке су баште и окућнице на којима не расте шаргарепа. Када се гаји у жардињерама на балконима, њена вегетација је кратка, јер се утроши као свеже, младо поврће. Али у баштама, па и на већим окућницама, она вегетира све до јесени и тада је ваља заштитити од паразита, проузроковача болести. Најчешћи су гљиве проузроковачи пепелнице, сиве и црне пегавости листа.

Пише: Светлана Мујановић

Пепелница често уме да обели комплетне леје. Заражава листове, на којима се и открива као бела навлака коју чине мицелија и органи за размножавање гљиве, а када се леје помиришу, открива се карактеристичан мирис пепелнице. Погодујe јој топло време с великом релативном влажношћу ваздуха.

Сиву пегавост листа откривају ситне хлоротичне, округле пеге неправилних мркоцрвених ивица, у оквиру којих ткиво некротира. Пеге се често спајају, па комплетни листови некротирају и суше се. Осим на листовима, пеге се могу наћи и на лисним дршкама, а патоген се преноси семеном. У оквиру пега могу се запазити ситна црнкаста телашца, која су репродуктивни органи гљиве.

Црна пегавост (палеж) листа, како јој и име каже, препознаје се по црним пегама. Оне су концентричне и мрке, да би, како болест одмиче, на крају постале црне. Када је зараза јака, сви листови могу да се осуше, па је тако и производња уништена.

Да би шаргарепа све до вађења остала здрава и лепа, препоручује се да се за заштиту одаберу фунгициди који делују на изазиваче, и пепелнице, и пегавости. То су рецимо они на бази азоксистробина (Kvadris), боскалида + пираклостробина (Signum), тебуконазола + флуопирама (Luna expiriens). Сви они пружају ефикасну и дуготрајну заштиту. Али, није довољно само једно прскање. Пошто гљиве умеју брзо да постану мање осетљиве на више пута узастопно коришћену активну материју, саветујемо да се фунгициди употребљавају наизменично. Број третмана зависи од отпорности сорте и временских услова. Подсећамо на то да је чист усев, без корова, важна превентива у заштити. Такође, уколико радите хемијску заштиту, водите рачуна о каренци фунгицида, односно, о последњем прскању пред вађење. Када се шаргарепа користи као младо, свеже поврће, хемијске препарате не треба употребљавати.