Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Kako sve možemo da uzgajamo jagodu

Kako sve možemo da uzgajamo jagodu

280

Proizvodnja iz sadnice

Sadnice treba da budu sveže, zdrave, s razvijenim korenovim sistemom, ožiljene, i sa najmanje 3 do 5 listova. Pre sadnje, sadnicama se skraćuju žile koje se potapaju u smesu zemlje i goveđeg stajnjaka. Za letnju sadnju koriste se sadnice proizvedene u prethodnoj godini. Jagode se sade u redove s razmakom između redova od 60 cm i u redu 30 cm.

Između redova prave se brazde koje služe za navodnjavanje. Jagode se takođe mogu saditi i u međuredni razmak od 50 cm i u redu 20 cm, prekrivaju se humkama i preko toga se stavlja folija. Postoje razna mišljenja da li je bolja sadnja direktno iz rasada u zemljište ili gajenjem putem folije. Međutim, stručnjaci savetuju ipak gajenje putem folije iz više razloga: sprečava se rast korova i ne propušta svetlost, održava se fizička struktura zemljišta jer se sprečava da kiša sabije zemljište, povećava se toplota i vlažnost zemljišta, povećava se prinos, kvalitet plodova, smanjuje se truljenje i ubrzava sazrevanje za 3 do 4 dana. Jagode na foliji sade se od sredine jula do sredine septembra.

Jagode iz semena

Iako proizvodnja jagoda iz semena nije uobičajena za baštenske jagode, i takvim načinom sadnje se bave samo oni koji se fokusiraju na proizvodnju, ne znači da je nemoguće da uzgojite jagode iz semena i kod kuće. Svakako, ovakav način uzgoja je ekonomičan, jer iz nekoliko semenki možete da dobijete stotine novih sadnica koje možete da sadite u balkonske saksije ili bašte.

Semenke jagode su zapravo tačkice na jagodama koje treba da odvojite od ploda i omogućite im uslove za klijanje.

Odvajanje semena

Pošto su semenke jagode veoma male i okružene sluzavim, sočnim i mokrim delom ploda, veoma je teško odvojiti seme ručno. Zato postoji način veštačkog odvajanja, za koji možete da koristite i blender. Jagode stavite u blender i izmiksajte, a seme ostavite da stoji tako dva do tri dana, pa će se sluzavi deo razgraditi, a semenke ostati čiste. Isperite ih kroz sitnu cediljku pod laganim mlazom vode.

Ako planirate da sejete jagode sledeće sezone, stavite seme u papirni ubrus ili maramicu da bi se dobro osušilo, jer će samo na taj način zadržati mogućnost klijanja. Ako planirate da sejete odmah, proces sušenja je suvišan.

Uzgajanje u plastenicima

Što se tiče ovog načina proizvodnje, naše podneblje je dosta ograničeno, prvenstveno zbog nepovoljnih agroekoloških, kao i klimatskih promena. Jagoda je izuzetno profitabilna i ima visoku cenu, pogotovo van sezone i u zimskim periodima i, da bismo mogli da pariramo mediteranskim zemljama koje su nam konkurenti u izvozu, mora da postoji idealan balans što se tiče navodnjavanja zemljišta i ishrane biljaka.

Jagode u saksijama

Za ovaj način proizvodnje biraju se saksije od 5,5 l , sade se 4 sadnice koje su stare 1 ili 2 godine. Sade se u periodu od 15. jula do polovine avgusta. Nakon 6 nedelja bere se prvi prinos, dok berba traje 20 do 25 dana. Posle toga, jagode se sređuju i pripremaju za prezimljavanje.

Drugi rod bere se u aprilu i nakon berbe sadnice i supstrat se menjaju i ponavlja se ciklus. Ovaj način proizvodnje nije težak niti komplikovan, jer je najvažnije dobro pripremiti sadnicu, koja mora biti zdrava i ožiljena, kao i supstrat za saksiju. Kada se ove dve stvari urade kvalitetno, verovatnoća za uspeh je velika.