Насловна ТЕМЕ ЖИВОТ VIKEND KOBASICIJADE ŠIROM SRBIJE: Mesne đakonije za hiljade posetilaca

VIKEND KOBASICIJADE ŠIROM SRBIJE: Mesne đakonije za hiljade posetilaca

899
Klobasafest 2020

Protekli vikend je za ljubitelje domaćih specijaliteta od mesa bio pravi raj. U subotu se u Bačkom Petrovcu na 5. Kobasicijadi – Klobasa festu, okupio veliki broj izlagača i takmičara iz Srbije, Mađarske, Slovačke, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Rumunije i Češke. Svi oni želeli su da posetiocima koji su došli iz svih krajeva naše zemlje, ali i inostranstva, pokažu umeće u pravljenju domaće kobasice i čvaraka, a ove godine po prvi put i domaćeg putera. Takmičila se 71 ekipa, ali konačan spisak svih sastojaka od kojih se pravi dobra kobasica uvek ostaje tajna. Zlato je otišlo u ruke Karola Horvata, koji je davnih dana odlučio da bačkopetrovački kulen proslavi u zemlji i svetu. Na ovogodišnjem Klobasa festu osvojio je zlatnu medalju za pravljenje sveže domaće kobasice.

Ali, tu se priča o ovom poznatom prizvođaču ne završava jer je već narednog dana u Belom blatu, selu nadomak Zrenjanina, na 7. Beloblatskoj kobasicijadi koju je posetilo bezmalo 15.000 ljudi, postao vlasnih najvećeg odličja – apsolutni pobednik među 60 takmičarskih ekipa. Nije izostala ni zlatna medalja za najbolju svežu kobasicu. Kuriozitet ovogodišnje kobasicijade u Belom Blatu, koja je zamišljena kao manifestacija takmičarskog karaktera u pravljenju domaćih kobasica po staroj recepturi, ipak su bile kobasice napravljene od ribljeg mesa tostolobika i amura, kao i one napravljene od konjskog mesa.

A na Zlatiboru u selu Mačkat završen je 20. Sajam suvomesnatih proizvoda. Na mačkatskoj Pršutijadi kako je ova turistička, privredna i etnografska manifestacija poznata, okupio se 21 proizvođač sa područja Užica i Čajetine. Zlatna medalja za goveđu pršutu pripala je Mitru Mariću iz Mačkata. Ovaj posao Mitar je nasledio od oca, dede i pradede i zbog toga su njegove pršute nadaleko kuvene, kao ovčija stelja.

– Da bi gotov proizvod bio kvalitetan, najvažnije je da meso bude kvalitetno. Kod svinjske pršute bitno je da meso svinje bude zrelo, tako da je nabolja pršuta zapravo od krmače. Za goveđu pršutu bik ne može biti lakši od 650 kilograma. Dobro bukovo drvo za sušenje i čist vazduh daju poseban šmek pršutama – rekao je  Marić.

Procenjeno je da je sajam posetilo 10.000 ljudi. Zahvalivši se proizvođačima što čuvaju tradiciju proizvodnje dobre pršute i tako pronose slavu Zlatibora, Čajetine i Srbije, predsednik opštine Čajetina, Milan Stamatović, izrazio je očekivanje da će konačno biti zaštićeno i geografsko poreklo zlatiborskih suvomesnatih proizvoda.

J. Bajšanski