Насловна ТЕМЕ ПОВРЋЕ Краљица здраве хране и добре зараде

Краљица здраве хране и добре зараде

ТИКВИЦA, TИКВА, БУНДЕВА

500
Foto: Adobe Stock

Тиквице су идеалне за справљање варива, за пуњење, поховање, пржење, печење. У исхрани се користе на различите начине и веома су цењене и тражене, посебно код дијеталних режима исхране. Имају велику биолошку и малу енергетску вредност, с високим садржајем вредних и заштитних материја, пре свега витамина и минерала. Због тога су често на трпези, припремљене на најразличитије начине. Беле бундеве и мускатне тикве такође су вечита инспирација кретивним домаћицама, а због нутритивних особина састојак су и сланим и слатким јелима.

У ДОО „Царска башта“ у Мужљи код Зрењанина лепој причи о тиквама и тиквицама додају и податак да оне, уз правилну негу, одгајивачима доносе лепу зараду. „Царска башта“ око свог дистрибутивног центра окупља пољопривреднике кооперанте, али има и властиту производњу поврћа. Тиквице, основни артикал овог предузећа, тренутно су посађене на 1,2 хектара и површина под овим поврћем неће бити смањивана ни у наредним годинама.

Банкови, најлон и “кап по кап” заливање

– Код нас у „Царској башти“, ако тиквице добро одржавамо, знају да роде и 100 тона по хектару. Ми их гајимо на банкове и на најлону, уз заливање „кап по кап“. Неизоставна је редовна прихрана основним ђубривом, у количини од једне тоне по хектару, фолијарном прихраном и кроз систем за наводњавање. Од садње до прве бербе потребно је 40 дана, а плодови се могу убирати два месеца. Када говоримо о штеточинама, највеће проблеме стварају биљне ваши, а кишно време може проузроковати појаву пепелнице на листу. Све то се може решити. Бирамо сорте чији плодови не прелазе дужину 20 до 25 центиметара и тежину 150 до 200 грама, јер такве плодове потрошачи највише воле – објашњава Тибор Молнар.

Према његовим речима, препоручљиво је да се тиквице продају одмах након бербе, а купци је у нормалним условима могу чувати седам дана без проблема, у фрижидеру и до две недеље.

– Исплативост производње тиквица, тикава и бундева изузетно је велика, пре свега због чињенице да су улагања по јединици површине релативно мала. Производња на једном хектару не сме да кошта више од 500 до 800 евра, што зависи од тога да ли се користе биоразградиве или обичне фолије, као и колико се органских и минералних ђубрива употребљава. У зависности од фазе зрелости, времена бербе, сорте, приход може да буде 10.000 до15.000 евра по хектару – каже професор др Жарко Илин с Пољопривредног факултета у Новом Саду.

You need to be logged in to view the rest of the content. Please . Not a Member? Join Us