Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Лимун сибирски, а расте у Врању

Лимун сибирски, а расте у Врању

2617

Врањанка Гроздана Близнаковски годинама је пасионирани узгајивач разноврсног воћа. Готово да нема воћке коју није успела да одгаји у башти испред своје куће. Пожелела је да у свом дворишту гаји и сибирски лимун, упознала се путем интернета са његовим карактеристикама и поручила саднице. Иако су јој саднице стигле током зиме одмах их је засадила у саксији напуњеној квалитетним ђубривом, да би их на пролеће пресадила у башти, у сенци високог стабла кивија.

Ову необичну воћку она већ четири године негује без муке. Каже да јој није потребна никаква заштита осим редовног и умереног заливања лети уз примену квалитетног ђубрива. Вична орезивању воћака она је засађене саднице сибирског лимуна, кога карактерише висок раст, орезала тако да је свака на врху добила прекрасан жбун, а када се прошле године на једној од њих појавило неколико предивних белих цветова одмах су привукли пажњу пролазника.

– На њој је било само неколико цветова из којих су се развили ситни плодови лимуна које сам после сазревања убрала.  Ове године саднице се налазе у пуном цвету. Први цветови у виду белих балончића појавили су се у другој половини марта месеца, а какве плодове ћу добити видећу тек пошто се буду развили – прича Гроздана и истиче да се укус сибирског лимуна не разликује пуно од питомог кога она узгаја у својој башти, али да у себи има много ситних семенчица. Слично искуство њеном има и калемар и орезивач из Струганика Раденко Шутуљић, који истиче да се ова врста лимуна не мора калемити.

– Сибирски лимун нема потребе калемити, мада може да се накалеми на сејанце цитруса. Сибирски лимун је добар као подлога за калемљење цитруса јер има јак коренов систем. Резидба је компликована јер има много трнате гране, али се може обликовати било која круна – рекао је Шутуљић, напомињући да сибирски лимун има лепе цветове.

– Има јако лепе декоративне и мирисне цветове. Има ситне листове и добро подноси ниске температуре. Јако добро се аклиматизовао и прилагодио нашим просторима. Плод је округлог облика, ситан до средње крупан у зависности од кондиције и одржавања биљке. Комерцијално неисплатив, али за мене лепа воћка. Добар за чај и лимунаду. Плод је пун семена са мало горког сока који садржи и до осам пута више витамина Ц од обичног лимуна. Садржи много воћног шећера – изјавио је Шутуљић за Добро јутро.

Текст: Гордана Настић и Зорица Драгојевић

Фото: Гордана Настић

Дуге пензионерске дане Гроздана Близнаковски проводи и у селу Изумно, где брине о засађеном поврћу, воћњаку, малинама и обрађује виноград стар више од седамдесет година који је наследила од свог оца, а у коме и данас узгаја старе сорте грожђа попут дреновке, отеле, црвенке, белке, црнке. Животни век ових сорти грожђа које данас ретко ко узгаја на овом подручју, она у свом винограду стално обнавља полажући нове младице у земљу. И док је на почетку нове производне сезоне орезивала црне и црвене сорте грожђа на два окца, а беле на три, она је пажљиво пратила њихов развој.

-Прошле године временски услови нису погодовали грожђу. Надам се да ће ове година бити боља и да ћу на јесен својој деци и унуцима поново да спремим вино комињак по породичном рецепту – каже наша саговорница.