Насловна ТЕМЕ ПЧЕЛАРСТВО МАЛА ШКОЛА ПЧЕЛАРСТВА „ДОБРОГ ЈУТРА“ (4): У фебруару се пчелињаци буде

МАЛА ШКОЛА ПЧЕЛАРСТВА „ДОБРОГ ЈУТРА“ (4): У фебруару се пчелињаци буде

481
Фото: Pixabay

Мада је до пролећа остало још много дана, оно нам лаганим корацима иде у сусрет. То се осећа и на пчелињаку. Од прве половине месеца фебруара животни процеси у пчелињим друштвима, у односу на претходни период, значајно се мењају. Без обзира какво је време напољу, са продужетком трајања дана, у кошницама се буди нови живот. После дужег периода застоја, матица поново полаже све више јаја, а пчеле добијају задатак да младо легло отхране и однегују. Три недеље након залегања у кошници се појављују нове, младе пчеле. Њихов број ће у почетку бити симболичан, да би их временом било све више и да би коначно у заједници замениле своје претходнице излежене прошле јесени.

Рађање новог живота и буђење пчелињака велика је радост за сваког пчелара, али оно значи и нове обавезе. За разлику од претходног периода, када је пчелама био неопходан само апсолутни мир, сада је дужност пчелара да их чешће посећује и, ако затреба, пружи неопходну помоћ.

Пажљиво ослушкивање кошница     

Сада се већ може приближно проценити успешност досадашњег зимовања. Ово радимо, пре свега, ослушкивањем и осматрањем понашања пчела на лету, а када временске прилике дозволе, у лепим, сунчаним данима без ветра, отварамо кошнице. Ослушкивање кошница обављамо комадом гуменог црева које стављамо на отвор лета. Ако је у кошници све у реду, чућемо уобичајени „жагор“ здраве пчелиње заједнице. Брујање може да буде знак да је лето  запушено угинулим пчелама. Ако је лето чисто, овакав звук упућује на могући губитак матице. Међутим, ако се из кошнице не чује ништа, потребно је покуцати, па ако се ни тада не чује ништа, такву кошницу треба обележити као сумњиву и касније је отворити. Осим гуменог црева, за ослушкивање се може користити и стетоскоп. Њиме је могуће не само чути, већ и утврдити приближно место пчелињег клубета код кошница настављача без обзира где су се пчеле јесенас узимиле.

У време прочисног лета пчелар неизоставно треба да буде на пчелињаку и да посматра понашање пчела. Тада је неопходно да се сва запажања за сваку кошницу евидентирају у пчеларској бележници. Она ће бити изузетно важна за предузимање, када то време допусти, одговарајућих мера. Једино кошнице из којих пчеле не излећу и за које се поуздано може утврдити да су друштва страдала, треба обавезно затворити да пчеле из других кошница не би у њих улазиле. Уобичајено је да се морталитет од пет до десет процената сматра за нормалне губитке током зимовања, у зависности какви су метеоролошки услови владали током зиме.

Када се појави неколико топлих дана ваља их смишљено искористити. По лепом, тихом, благом времену кошнице треба пажљиво отворити. Мноштво пчела ће тада бити ван кошнице. Подњаче су сада запрљане воштаним труњем и мртвим пчелама. Потребно их је очистити, воштано труње просејати и касније претопити, а мртве пчеле спалити. Код кошница настављача најбоље је подњаче заменити чистим. Ако их немамо у резерви, пчелама ће бити велика помоћ да их очистимо, дезинфикујемо и добро осушимо.

Фото: Pixabay

Контрола здравља пчела и резерви хране

Прво овогодишње отварање треба да нам да информацију и о здравственом стању и јачини пчелињих друштава. Зато ваља узети узорке мртвих пчела, упаковати их у кутијице или папирне кесице, никако пластичне, и упутити их, уз консултовање са ветеринарским инспектором и друштвом пчелара, најближој овлашћеној ветеринарско-специјалистичкој лабораторији на преглед. Такође треба обавити детаљну контролу стања резерви хране, нарочито залиха цветног праха. Уколико пчеле немају довољно хране за обилну исхрану матице и негу легла, обнављање друштва младим, виталним пчелама биће споро или ће доћи до слабљења, наглог опадања бројности, те ће га болести и штеточине брзо савладати. Додавањем шећерно-медног теста, такозваних погача, можемо предупредити такво стање.

Обилнија потрошња хране у овом периоду условљена је потребом за вишом температуром у клубету, што има за последицу и повећање влажности у кошници. Зато је потребно појачати вентилацију да би се спречило кондензовање влаге, буђање рамова, саћа и полена, што као крајњи исход има бујање нозематозе и угунуће друштва. Ту нам од велике користи може бити горње лето. Не треба се бојати да ће пчелицама бити хладно, пошто је познато да друштва никада током зиме не страдају од хладноће, већ од глади, болести и влаге.

На крају, када се кошница буде затварала, потребно је прегледати утопљавајући материјал. То је обично неколико листова новинске хартије, коју у сваком случају треба заменити чистом и сувом.

Д. Крецуљ, проф.

Добро јутро број 562 – Фебруар 2019.