Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Монилија не штеди ни коштичаве воћке

Монилија не штеди ни коштичаве воћке

1381

Ретко којег пролећа је у цветању коштичавих воћних врста време наклоњено воћкама. Обично се окиша и захлади, а то су идеални услови за развој паразитне гљиве монилије (Monilinia laxa), проузроковача сушења цветова, грана и гранчица, која значајно може да умањи принос. Због тога хемијској заштити ваља посветити посебну пажњу, нарочито када се одређује моменат прскања, а препарате обазриво бирати, јер се морају чувати пчеле, највећи воћареви савезници у добијању високих приноса.

Пише: Светлана Мујановић

Дипломирана инжењерка Славица Џелатовић, стручни сарадник за заштиту биља у ПСС служби у Зајечару, воћарима поручује да не пропусте прскања хемијским препаратима, али да то раде обазриво.

– Саветујем да прате временску прогнозу и, пре најављених падавина, а док се цветови још не отворе, своје засаде под коштичавим воћкама опрскају неким од фунгицида, регистрованих за ову намену – каже ова инжењерка. – Ове препоруке важе за све регионе, а временске прилике нису свуда исте, те се због тога воћари не смеју руководити неким раније поштованим календаром.

Тако, у засадима вишања могу да се употребе Ciprodeks, Neon ili Diverto (у концентрацији 0,05 процената), Korus 50 VG 0,3 до 0,5 кг/ха, или Kormaks (a.m. ciprodinil) 0,2 кг/ха. За заштиту трешања препоручују се Kormaks (a.m. ciprodinil) у количини 0,2 кг/ха или Pehar (pirimetanil) 2 л/ха. Шљиву ефикасно штите Korus 50 WG, Neon, Ciprodeks (a.m. ciprodinil) у концентрацији 0,05 одсто или Diverto (a.m. ciprodinil) у количини 0,5-0,75 л/ха или Funomil, Topsin (a.m. tiofanat metil) у концентрацији 0,07 посто, Akord, Lira, Folikur 250 EV, Orius 25 EV (a.m.tebukonazol) у количини 0,75 л/ха или Sekvenca (a.m difenokonazol) у количини 0,2 л/ха.

У шљивицима се јавља још једна пошаст. То су осе – жута и црна (Hoplocampa flava и Hoplocampa minuta), а оне се најпре открију на жутим лепљивим клопкама. У воћњацима који су у фази прецветавања, а ради спречавања убушивања ларви ових штеточина у заметнуте плодове, препоручује се једно прскање неким од регистрованих инсектицида какви су Polux, Konfuzija, Decis 2.5 EC (a.m. deltametrin), у концентрацији 0,03 до 0,05 посто. Истовремено, ваљало би и младе листове ових воћака заштитити од инфекција гљива, проузроковача шупљикавости листа коштичавог воћа (Stigmina carpophila) и пламењаче шљиве (Polystigma rubrum). Препорука је да се то обави пре најављених падавина. Тако, у раствор инсектицида којим се шљива штити од оса, може се додати и неки од фунгицида, попут Mankogala 80, Mankogala ekstra или Ditane M 45 (a.m. mankozeb), у концентрацији 0,2 до 0,25 посто или Kaptan 50 WP, Capi, Merpan 50 WP, Metod 480 SC (a.m kaptan) у концентрацији 0,2 до 0,3 процената.

Воћаре још једном подсећамо на то да воћке заштите пре отварања цветова, или да сачекају прецветавање, како би сачували пчеле. То се посебно односи на примену инсектицида, што је и законом регулисано.