Насловна ТЕМЕ ЗЕЛЕНИЛО Мушкатле никад не излазе из моде

Мушкатле никад не излазе из моде

2630

Мушкатле су једно од најпопуларнијих врста цвећа, а високо место на лествици дугују лаком одржавању и раскошној лепоти. Оне никада не излазе из моде. Понекад су рустичне и романтичне, а понекад модерне и одважне. Оне воле лето и сунце.

Пише: Биљана Ненковић

Ове летње цветнице, које још од давнина красе прозоре, балконе и леје, и данас се подједнако добро уклапају у традиционалне и модерне грађевине и плене крупним, разнобојним цветовима. У зависности од сортимента, могу бити ниске и компактне или веома крупне и високе до пола метра. Неко воли стојеће, жбунасте, а неко висеће форме. Издржљиве су, лаке за негу, воле сунце и цветају од касног пролећа до краја јесени.

Кап јода за лепши цвет

Све врсте мушкатли воле растреситу земљу и најбоље је посадити их у природни хумус. Заливање мора да буде готово свакодневно током лета и великих врућина, јер су у питању цветнице. Једном до два пута недељно морају да се прихрањују, да би избацивале нове пупољке. Могу се прихрањивати раствором јода и воде. Једна кап јода дода се у литар воде. С 50 милилитара овог раствора полива се унутрашњи зид саксије. Мора се пазити да се не прекорачи препоручена доза, да се не би оштетио корен.

Премда су мушкатле отпорне на већину болести, ипак могу да их нападну лисне ваши, најчешће након кишног периода. Треба проверити доњу страну листа на којој су јајашца. То је знак да је биљка нападнута и да треба што пре реаговати. Паукова гриња се препознаје по белим мрежицама на листовима. Оболелу биљку треба што пре издвојити од других, како се штеточине не би даље шириле. Најбоље је попрскати биљку инсектицидом или је опрати у том раствору.

Бактеријска палеж је болест, која се шири кроз лишће. Инфицирано лишће пожути и одумире, а први симптом болести је да се доње лишће суши, а доњи делови биљке труле. Најбољи начин за сузбијање ове бактерије је вишенаменски фунгицид. Оболелој биљци потребно је и орезивање.

Млеко за боље цветање

Неки баштовани једном недељно заливају мушкатле млеком, због бољег цветања, јачања биљке и веће апсорпције хранљивих материја из земље. Важно је знати да је, када се на рубовима листова појави црвенкаста боја, то сигуран знак да је мушкатли хладно. Осим прихране, важно је уклонити прецветале делове. Ако се то не уради, биљка пати и не избацује нове пупољке.

You need to be logged in to view the rest of the content. Please . Not a Member? Join Us