Насловна ТЕМА ДАНА OBIČAJI: Danas su Bele poklade

OBIČAJI: Danas su Bele poklade

338
Foto: Dnevnik

Velike poklade, Uskršnje poklade, Proštene poklade padaju u nedelju, poslednjeg dana Bele nedelje. Poslednji su dan pred početak Uskršnjeg posta i njima se završava period konzumiranja mrsne hrane. Povezane su sa Belom nedeljom, a obredno-običajne radnje vrhunac su doživljavale upravo ovog dana.

Na Bele poklade bilo je uobičajeno posećivanje prijatelja, međusobno praštanje zbog „uvreda“ i mirenje zavađenih članova porodice, komšija prijatelja. Običaj je da se ovog dana pale vatre. Paljene samo u nedelju ili tokom čitave Bele nedelje, zajednički  u određenom delu sela, ili na ulici ispred dvorišta, u ovim vatrama spaljivana su drva, ali i kućna starež, čime se simbolično čistila kuća od nečisti i spremalo za nadolazeće proleće. Preskakanje vatre bilo je u nekim krajevima vezano za verovanje da će kudelja porasti onoliko koliko se iznad vatre poskoči. Negde se vatra preskakala da bi ukućani bili zdravi, polje dobro rodilo, a usevi porasli i dozreli.

Pored mlečne hrane, koja je dominirala u toku Bele nedelje, zbog koje je i dobila ime, na ovaj dan gotovljena su i posebna jela od mesa, a spremane su i različite vrste peciva. Krofne i uštipci karakteristična su pokladna jela, a pripremaju se da bi sve u kući raslo kao kiselo testo. Posebno obeležje Belih poklada su jaja i beli luk. Jaja su predstavljala simbol života. Tokom pokladne večere svi ukućani morali su da jedu barena jaja, a poklanjana su i komšijama i rodbini ako su ukućani s njima bili u svađi, kako bi se pomirili jer se u Uskršnji post ne ulazi u svađi. Ljuske od jaja nisu bacane, već su stavljane u krevet ili su ih muškarci nosili u džepovima, pošto se veruje da ih štite od bolova u leđima, čestim zbog poljoprivrednih radova. Beli luk štiti od zlih duhova i magije. Jede se za večeru, a njime su se svi ukućani mazali pred spavanje.

Brojni su običaji vezani za magijske radnje kojima se obezbeđuje dobar rod. Različite igre izvode se da podstaknu rast konoplje, a obično ih igraju starije žene. Obredna igra oro izvođena je u porti crkve, na važnim mestima u selu (na raskršću ili ispred kafane).

R.D.J.