Насловна ТЕМЕ ПЧЕЛАРСТВО ОТКУП И ПЛАСМАН МЕДА СРПСКИХ ПЧЕЛАРА УСКОРО НА ЈЕДНОМ МЕСТУ: Исплата...

ОТКУП И ПЛАСМАН МЕДА СРПСКИХ ПЧЕЛАРА УСКОРО НА ЈЕДНОМ МЕСТУ: Исплата без задршке, извоз без посредника

„Наш мед“ у Рачи Крагујевачкој могао би у марту да буде свечано отворен, а откупи ће почети овог лета. Крајњи циљ је да се годишње ускладишти и доради 3.000 тона меда, спремног за извоз.

705
Фото: Биљана Ненковић

Погон за откуп и пласман меда „Наш мед“ у Рачи Крагујевачкој у марту би могао да буде свечано отворен, а први откупи, које нестрпљиво чека преко 10.000 пчелара у Србији, могли би да почну овог лета. Објекат је грађевински завршен, а већина опреме је већ у фабрици. Монтирана је одговарајућа трафостаница, направљени су прилазни путеви, као и саобраћајница која повезује овај погон с Коридором 10 преко Лапова.

Бруто површина објекта је 1.500 квадратних метара. У изградњу и опрему, до почетка фебруара ове године утрошено је 1,4 милиона евра. Овај погон, који су изградили Савез пчеларских организација Србије (СПОС) и Општина Рача, уз помоћ Владе Србије, јединствен је на простору Југоисточне Европе. Пчелари ће на једном месту моћи да предају своје тржишне вишкове.

 Једини услов је да мед буде чист

  • Погон за прикупљање, прераду и пласман меда опремљен је хомогенизатором капацитета 22 тоне, и та количина одговара утовару у један шлепер. Он служи за уједначавање квалитета меда. Допремљена је и комора за декристализацију. У марту ћемо уприличити свечано отварање, и тада ће у фабрици почети уходавање система рада, односно обука запослених, обезбеђивање дозвола и сертификата за извоз. Очекује се да ће фабрика пуним капацитетом почети да ради у јуну или јулу – каже Драган Миловановић, председник Друштва пчелара „Карађорђево Трмчиште“ из Раче.

У оквиру погона налази се и магацински простор, опремљен регалима за палете. Ту ће се складиштити бурад од по 250 до 300 килограма. Укупан капацитет магацина је 750 тона и та количина требало би да се обрне 4 пута годишње. Крајњи циљ је да се годишње ускладишти и доради 3.000 тона меда, спремног за извоз.

Фото: Биљана Ненковић

Предвиђено је да регистровани пчелари из Србије, који раде по принципу добре пчеларске праксе, предавају мед у Рачу. Тај мед мора да буде апсолутно здрав и онакав каквог га је пчела донела из природе, без икаквих додатака.

  • Приликом прикупљања  меда на терену узимаће се узорци. Уколико је мед исправан, амбалажа ће се печатити. Тежи се идеалном систему, да би пчелар, ако данас преда мед у погон, већ сутрадан могао да добије новац. Тражимо сада иностране купце, а 90 посто производње ићи ће у извоз без посредника. Тај део марже који су узимали посредници за себе, уз помоћ овог погона добијаће пчелари – објашњава Миловановић.

Купци су за сада заинтересовани за куповину меда у бурадима, али, према Миловановићевим речима, ради се на набавци линије за мала паковања, намењена домаћим трговинским ланцима. За ту опрему потребно је још око 470.000 евра.

Рад погона биће могуће пратити 24 сата дневно, преко 43 надзорне камере. Сваки пчелар, који је члан СПОС-а, помоћу броја чланске картице моћи ће да се конектује на сајт и, како наглашава Миловановић, у сваком моменту може да прати шта се дешава у фабрици.

Б. Ненковић

Добро јутро број 575 – Март 2020.