Насловна РАЗНО Отварање „Нашег меда“ у Рачи- 17. јуна

Отварање „Нашег меда“ у Рачи- 17. јуна

477

Дугоочекивано отварање фабрике „Наш мед“ у Рачи заказано је за 17. јун ове године, након што је криза изазвана корона вирусом одложила почетак рада јединственог погона за прикупљање и пласман меда. Сада су се стекли сви потребни предуслови да се ова фабрика коначно отвори, саопштено је из Савеза пчеларских организација Србије- СПОС-а.

Најављено је да ће погон свечано отворити председница Владе Републике Србије, Ана Брнабић, у присуству Бранислава Недимовића, министра пољопривреде,  затим Ненад Савковић, председник општине Рача и Александра Сенића, члана Општинског већа за инвестиције, и Виолете Јовановић, извршне директорке НАЛЕД-а

СПОС позива пчеларе да у великом броју дођу, јер ће то бити јединствена прилика за обилазак свих просторија погона, у складу са важећим прописима око сузбијања ширења корона вируса.

На платоу преко пута погона, тог дана биће приређена Прва национална пчеларска изложба у Рачи поводом Дана фабрикр „Наш мед“. Учешће на изложби је бесплатно за све заинтересоване произвођаче пчеларске опреме, репроматеријала и пчелињих производа, али је пријава обавезна. Они који излажу мед у СПОС-овој тегли то морају нагласити током пријављивања.

Заинтересовани се могу пријавити техничком секретару СПОС-а на 060/444-08-08 или  спос.оператива@гмаил.цом

Подсетимо, првобитно је отварање било заказано за 27. март ове године, али је отказано због пандемије корона вируса и увођења ванредног стања.

Овај погон, који су изградили Савез пчеларских организација Србије и Општина Рача уз помоћ Владе Србије јединствен је на простору Југоисточне Европе. Када проради пчелари ће своје тржишне вишкове меда моћи да продају на овом месту.

„У пракси рад погона би требало да изгледа овако – регистровани пчелари из Србије који раде по принципу добре пчеларске праксе могу да предају мед у Рачи. Тај мед мора да буде апсолутно здрав и онакав каквог га је пчела донела из природе, без икаквих адитива и додатака. Лице које ће прикупљати мед узимаће узорке са терена. Уколико је мед исправан амбалажа ће се печатити. Тежи се идеалном систему, да ако данас пчелар преда мед у погон, већ сутрадан би могао да добије новац, изјавио је  Драган Миловановић, председник друштва пчелара „Карађорђево Трмчиште“ из Раче.

У погону је опремљен и магацински простор регалима за палете у које ће се складиштити бурад од 250 до 300 килограма. Капацитет магацина је 750 тона и та количина би требало да се обрне баш четири пута годишње. Циљ је да то буде 3.000 тона годишње.

Бруто површина објекта је 1.500 квадратних метара. До сада је у изградњу и опрему утрошено 1,4 милиона евра. Рад погона пратиће се 24 сата дневно преко 43 надзорне камере и сваки пчелар, који је члан Савеза помоћу броја своје картице моћи ће да се конектује на сајт СПОС-а и у сваком моменту може да прати шта се дешава у фабрици.

Биљана Ненковић

Фото: Биљана Ненковић