Насловна ТЕМЕ ВИНОГРАД Пламењача опасна и за грожђе

Пламењача опасна и за грожђе

188

Топло и суво време, какво је ових дана, знатно смањује опасност од паразитне гљиве Plasmopara viticola, проузроковача пламењаче, те нема потребе да се прскања наставе и у овом месецу.

Међутим, ту су пепелница и сива трулеж, којима овакво време одговара, а у засадима у којима је друга генерација мољаца била бројна, треба очекивати и трећу.

Чокоте који нису ушли у род, посебно оне који су посађени рано пролетос, ваља једном опрскати неким фунгицидом на бази бакра.

Он ће лозу заштитити од пламењаче и убрзати здрвењавање ластара.

Тако ће млада лоза спремнија дочекати зиму.

Фунгициди на бази бакра су најбољи лек и за лозу коју су ове године погодили град, олуја или пљусковите кише. Таква лоза је пуна озледа које су отворена врата за инфекцију многим паразитима изазивачима болести.

Стручњаци саветују да се, без обзира на старост и сорту, лоза у таквим виноградима опрска фунгицидима на бази бакра.

Он није фитотоксичан, релативно брзо се разграђује, а осим што убрзава зацељивање рана, лози помаже да боље усваја хранива из земље и подстиче здрвењавање ткива. Таква спремнија улази у зиму и боље подноси ниске температуре.

Али, пре него што се опрскају, винограде које је погодило невреме ваља прво детаљније прегледати и орезати све изломљене и јако оштећене ластаре.

У случају да остану у засаду, они ће ту трунути и бити извор заразе за мање оштећену лозу.

Р. Д. Ј.