Насловна АРХИВА ПОЈАЧАТИ АКТИВНОСТ ПЧЕЛА: Почетком пролећа

ПОЈАЧАТИ АКТИВНОСТ ПЧЕЛА: Почетком пролећа

То се постиже селидбом друштава на пашу у близини воћака и уљане репице, изменом места наставака, прихрањивањем, спајањем слабих с јаким друштвима

853
Фото: Pixabay

Појачана активност пчела примећује се по томе што проширују легло, припремају све више хране, преуређују и конзервишу полен… Да не би дошло до слабијег коришћења медоносног биља, а самим тим и лошијег напредовања заједница, задатак пчелара је да пажљиво прати и подстиче њихов развој. Јер, оно што се сада пропусти, не може се касније надокнадити. Најважније је да се пчелињак налази у близини медоносног биља које цвета. Гнездо се мора благовремено преуредити и проширити, подстаћи развој легла, друштва изједначити по јачини и прихранити.

Квалитет легла на провери

Кошнице се отварају по лепом времену без ветра, када је температура изнад 16 степени. Прво се утврђује јачина заједнице, затим квалитет и количина легла, залиха хране, здравствено стање пчела и легла и квалитет саћа. Ови подаци су неопходни да би се друштво евентуално појачало или из њега пчеле одузеле и додале слабијем.

Ако је легло компактно и јасно се оцртавају шестоугаоне радиличке ћелије с поклопцима свеже боје, значи да је здраво. То је, уједно, доказ да је матица квалитетна.

Шарено легло, измешано с непоклопљеним, указује на неки недостатак и лош квалитет матице. Због тога треба пажљиво прегледати и поклопљено и непоклопљено легло, а истовремено се уверити да ли су ларве здраве.

Количина меда процењује се по тежини рамова. Приликом подизања оквира проверава се и саће. Извитоперено, старо и плесниво се одстрањује или помера на крај кошнице.

Прихрана убрзава развој

Ако се остави мало хране при узимљавању, нарочито цветног праха, биће успорен развој легла и припрема заједница за искоришћавање развојне, али и главне паше. Због тога је почетком априла неопходно прихрањивање, а по потреби се из резерве додају рам или два меда и поленовог праха.

На овај начин пчеле се подстичу да боље припремају ћелије за ново легло, обилније хране матицу и чешће излећу из кошнице. Прихрањивање треба почети када се у природи појаве први цветови врбе, ђжанарике, воћака, маслачка… Најбоље резултате даје шећерни сируп у односу 2:1. Изузетно, када је пролеће хладно и кишовито, прихрањује се шећерно-медним тестом или погачом.

Свако друго вече даје се 250-300 грама сурупа, искључиво у вечерњим сатима. Ни кап се не сме просути, да се не би изазвала грабеж.

Фото: Pixabay

Слабу заједницу додати јакој

Друштва без матице или с мало пчела могу се спасти на два начина. Ако немају матицу, а довољно су јака, дода се квалитетна из резерве. Сувише слабе заједнице, без обзира на то да ли имају матицу, што пре треба спојити с јаким или осредњим друштвом. Само у том случају спајање ће бити корисно, јер ће се пчеле прилагодити раду и организацији јаке заједнице.

Најчешће се приликом спајања оба друштва попрскају неком миришљавом течношћу и добро надиме. Затим се лошија матица одстрани, па се у кошницу с јаким друштвом из слабијег додају рамови с леглом и медом. Претходно се изваде празни рамови да би се ослободио простор.

ЗАМЕНА НАСТАВАКА

На горњем наставку јаког друштва почетком месеца налази се пет-шест рамова легла, полен и нектар. Када се саће попуни, матица престаје да развија легло, иако у доњем наставку има празних радиличких ћелија. Мноштво младих пчела које ће се потом излећи прелазе у доњи део, а за њима и матица.

Овај процес траје неколико дана и неповољан је за развој заједнице, а може се избећи правовременом изменом места наставака. Горњи се поставља на подњачу, а доњи на његово место, и покрива пластичном фолијом, јер се ту налазе легло, матица и највећи део пчела. Младе убрзо прелазе у горњи наставак и припремају ћелије, у којима ће се за неколико дана такође налазити легло. Оно ће после, десетак дана бити поклопљено, а из доњих ћелија испилиће се пчеле. На тај начин стварају се услови за нову измену наставака, а поставља се и трећи и прекрива фолијом.

Првом заменом убрзава се развој заједнице, а другом пред главну пашу доприноси стварању јаких друштава, с око 55.000 пчела.

АПРИЛСКЕ ПАШЕ

У шумама и на пропланцима почиње да цета разно дрвеће и растиње. Предњаче џанарика, дивља јабука и крушка, бадем, глог…

Многи пчелари већ селе кошнице у близину врбака и воћњака. Кајсија, бресква, шљива, јабука, вишња, трешња и друге воћке су најбоља априлска паша. На њој се брзо обнављају заједнице и стварају услови за градњу саћа, па се препоручује постављање оквира грађевњака испод сатоноше, уз руб легла. Када пчеле изграде трутовске ћелије и поклопе легло, оквир се извади, саће истопи и рам врати у кошницу. То је прилика да се добије знатна количина најквалитетнијег воска и смањи развој варое.

Средином априла појављују се и жути цветови уљане репице, богати поленом и нектаром. Цвета двадесетак дана, а у добрим условима добије се и до 2о килограма меда по кошници.

С.П.

Добро јутро број 540 – Април 2017.