Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Проређивање плодова јабуке

Проређивање плодова јабуке

541

Да би се остварили редовни и високи приноси јабуке и квалитет који одговара захтевима и стандардима тржишта, неопходно је применити висок ниво агро и помотехничких мера. Оне су усмерене на регулисање родности, а обухватају зрелу и зелену резидбу, проређивање цветова и плодова, подсецање корена, пробирну бербу, наводњавање, ђубрење итд. Посебно су значајне за интензивне засаде у густом склопу и код сорти које имају склоност ка алтернативном рађању као што су златни делишес, фуџи, елстар, бребурн, глостер и др.

Зимска резидба је први корак у контроли родности. Овом мером се уклања одређена количина родног дрвета и тако успоставља одговарајућа равнотежа између вегетативног раста и родности. Претходи јој анализа родности пупољака, а све ради одређивања њеног интензитета, али и због процене родности за наредну годину, потреба за проређивањем плодова, заштитним средствима, амбалажом и складишним простором. У засадима где се редовно примењује успостављена је равнотежа између родности и вегетативног пораста, чак и код сорти које су склоне алтернативном рођању.

Зимска резидба је код јабуке недовољна за постизање неопходног квалитета плода и редовне родности. Због тога се препоручује проређивање плодова, које је код јабучастих воћака од пресудног значаја за добијање плодова који омогућавају произвођачима да равноправно учествују у међународним маркетима свежег воћа. Обавља се ручно или хемијски. Ручно обављање је споро и представља скупу меру због потребног великог броја радника. Прихватљиво је једино када има корективну улогу после успешног хемијског проређивања, јер се њиме уклањају плодови који не могу бити прва класа, без обзира на њихов број на стаблу. Хемијско проређивање се сматра најефикаснијом методом. У ту сврху највише се користе средства која припадају биљним биорегулаторима. Ако се овај посао правилно и на време уради, плодови су крупнији и боље обојени. Повећава се удео прве и екстра класе, који може прећи 95 процената, смањује се појава нередовног – алтернативног рађања, док је заштита од јабучног смотавца лакша, јер плодови нису збијени једни уз друге.

Стручњаци напомињу да многи биорегулатори, било да су примењени у производњи садница, производњи плодова или на убраним плодовима могу имати корисне ефекте ако су правилно употребљени. Нестручна примена у смислу концентрације, начина и времена примене, метеоролошких услова и биолошких особина врсте, односно сорте може имати несагледиве последице на економичност производње.

У савременим интензивним засадима јабуке, поготову на земљиштима са великим садржајем хумуса, често долази до превелике бујности стабала, нарочито код бујних сорти као што су фуџи, топред, хапке, грени смит, елстар и друге. Као редовна помотехничка мера у развијенијим воћарским земљама примењује се подсецање корена. Ова мера се препоручује и за наше услове. Према наводима стручњака, корен се може подсецати са једне или обе стране. Боље је једне године подсећи са једне стране крајем новембра или, уколико временске прилике не дозвољавају, крајем фебруара.

Истраживања су показалала да је, уколико се ради са обе стране, поготову код младих засада, подсецање знатано утицало на квалитет плодова у истој години, највише на крупноћу. Такође, за резултат је имало и већу потенцијалну родност у односу на неподсецана стабла код сорти топред и фуџи, а утицало је и на вегетативни пораст стабла, односно обим дебла и вегетативни пораст био је највећи у контроли, а најмањи када су стабла подсецана са обе стране. Сматра се да је ова помотехничка мера једна од бољих за контролу бујности стабала и за брже успостављање равнотеже између вегетативног пораста и родности. Најбоље је да се ради у сарадњи са стручним особама.

Обавезна, односно неизоставна мера у интензивној производњи јабуке је зелена резидба. Утиче на развој стабла и смањује бујност, омогућава бољу осветљеност, а тиме и бољу обојеност, и смањује потребу за зимском резидбом. Ова резидба превасходно има задатак да обезбеди услове за образовање родних пупољака за наредну годину. Одстрањивањем сувишних младара одстрањују се сувишни потрошачи воде и хране, а светлост и ваздух лакше продиру у унутрашњост круне. Долази до изражаја само ако се изведе правовремено.

Зелена резидба се посебно препоручује за бујне сорте јабука, попут глостера, фуџија, елстара, грени смита, декосте и сличних. Препоручује се да се младари орезују после завршетка активног вегетативног раста, обично у другој половини јуна и почетком јула. Према истраживањима стручњака, то је боље урадити у другој или трећој декади августа јер тада изведена резидба депресивно делује на пораст, а диференцирање цветних зачетака за наредну годину је боље. Орезане воћке вишкове хранива користе за даљи развитак плодова и образовање родних пупољака за наредну годину. Због смањене влаге у земљишту и високе температуре ваздуха у току лета, воћке интензивно дишу. Зато је потребно да се одстрани и један део листова тако се преостали нормално снабдевају водом и храном.

Пробирном или ранијом бербом плодова може се утицати на бољу припрему родних пупољака за наредну годину, а да се при томе не утиче на лошији квалитет и атрактивност плодова и њихово квалитетно чување. Не треба занемарити ни наводњавање, правилно ђубрење, редовну заштита од болести штеточина…

Р.Д.Ј.

Пред вама је свих 20 џепних књига из серијала „Мој воћњак“, „Мој повртњак“, „Мој виноград“ и „Моје цвеће“. Књиге у формату 16×12цм у пуном колору на 64 стране, лаке за коришћење и увек при руци.

Мој воћњак ће вас упознати како да кренете и почнете да формирате свој засад, припремите земљиште, одаберете воћну врсту.

Ту су и Јабука, Вишња, Трешња, Крушка, Боровница, Јагода, Малина, Леска, Шљива, Кајсија, Ружа, Парадајз, Паприка, Кромпир, Краставац, Грашак, Пасуљ, Лукови и Виноград.