Насловна РАЗНО Ptice grabljivice uspostavljaju prirodni balans

Ptice grabljivice uspostavljaju prirodni balans

284

Zadatak im je da rasteraju ptice koje se najčešće nalaze na krovovima zgrada i hangara i tako čuvaju avione. Ptice grabljivice štite i državne granice, plantaže, a na RTS-u je gostovao jedini profesionalni sokolar u Srbiji.

Hani Girgis, jedini profesionalni sokolar u Srbiji, kaže da je tom profesijom počeo da se bavi jako mlad. Ubeđen je da tako nešto ne može tek da se nauči, već se čovek rađa sa darom i ljubavlju prema pticama grabljivicama.

„Kad nešto iskonski volite onda i morate da uspete u tome“, kaže Girgis, objašnjavajući da se pod termin sokolarstvo podrazumeva lov korišćenjem brojnih ptica grabljivica, ne samo sokolova, već i orlova, jastrebova, sova…

Osim ljubavi prema ovim pticama, Girgis je došao na ideju da popularizuje takozvanu „biološku“ zaštitu.

„Došlo je do remećenja prirodnog balansa, pa su se namnožile vrste poput golubova, vrana, čvoraka… U kontroli njihove populacije koristili su se otrovi što je veoma pogubno za prirodu. Onda sam došao na ideju da prirodnim putem, uz pomoć ptica grabljivica rešim taj problem“, objašnjava sokolar.

Prvo je počeo sa takvom praksom na aerodromu „Nikola Tesla“ što se pokazalo jako uspešno. Posao se proširio. Država je imala potrebu da zaštiti i druge stvari, poput određene imovine i granica.

Osim toga, uz biološku zaštitu mogu se čuvati i poljoprivredna dobra, usevi, objekti.

Jedini srpski sokolar kaže da ptice grabljivice nisu zahtevne, ali da sokolarstvo iziskuje apsolutnu disciplinu i koncentraciju, jer to nije klasična dresura, već zahteva uspostavljanje poverenja.

„Potrebno je dosta vremena da bi se takav odnos uspostavio. Zavisi i od karaktera samih ptica. Neke od njih lakše sarađuju, a neke ne“, navodi Girgis.

Dresura počinje sa mesec dana starosti i sve ptice se ručno hrane, da bi uspostavile taj odnos poverenja i počele na sokolare da gledaju kao na svoju vrstu.

„Sove su najteže za rad. Flegmatične su, treba im dosta da odreaguju. Imaju fiksan pogled, pa su fokus i reakcije drugačije“, objašnjava sokolar.

Ptice grabljivice su poznate po tome da imaju izuzetno dobar vid. Jastrebovi, primera radi, imaju sedam puta bolji, izoštreniji vid od ljudi, a plen veličini hrčka mogu da uoče sa 2 do 3 kilometra.

Po pravilu, ptice grabljivice u prirodi se klone ljudi. A u sokolarstvu se nikada ne dešavaju napadi. Girgis kaže da tokom svih godina koliko se na aerodromu koriste, nikada nije došlo do incidenta sa ljudima.

Girgis je objasnio i šta tačno podrazumeva njihov posao, primera radi, na aerodromu.

„Kada je pustite u hangar gde se održavaju avioni ona stane, osmatra, gleda i proverava svaki ćošak hangara. Drugačiji način je lasersko navođenje“, naveo je sokolar.

Izvor: RTS

Foto: Pixabay