Насловна АРХИВА РАСТУ БИЉКЕ И БУЈАЈУ ШТЕТОЧИНЕ: Време одговара поврћу, али и паразитима

РАСТУ БИЉКЕ И БУЈАЈУ ШТЕТОЧИНЕ: Време одговара поврћу, али и паразитима

Због брзог пораста биљака, у заштити треба користити препарате системичног деловања

562
Фото: wikipedia

Заштита поврћа на отвореном пољу најинтензивнија је током јуна. Временски услови погодују биљкама, али и паразитима, изазивачима болести и штетним инсектима. Због тога је битно да прскање, најефикаснијим препаратима, буде правовремено. Стручњаци за заштиту биља у Пољопривредној станици у Новом Саду, саветују да се предност да препаратима системичног деловања.

Време погодује трулежи и бактеријама

Принос, али и квалитет црног лука може да умањи паразитна гљива ботритис, изазивач сиве трулежи. Код заражених биљака прво бледи централни лист, а како болест одмиче, пропада и трули комплетна биљка. У усеву где је уочен такав лук неопходна је заштита фунгицидима из групе ботритицида уз додатак оквашивача. То су Switch 62,5-NjG, Signum, Teldor 500-SC.

Паприци велику штету могу да нанесу и бактерије, пре свега проузроковач бактериозне пегавости листова и краставости плодова. Бактерија се развија на свим надземним деловима биљке. На листовима се, обично у другој половини јуна или касније, после дужег кишног периода, уочавају ситне уљасте пеге неправилног облика. Временом средина им потамни, а периферија добија љубичастомрку боју. Уколико услови повољни за развој бактерије потрају, а то је обиље влаге, пеге се шире и спајају, а ткиво у оквиру њих испада. Ако зараза пређе на стабло, пеге га обухвате прстенасто, док се на плодовима ткиво у оквиру њих слабије развија, покожица пуца и стварају се красте, по чему је болест и добила име.
Иако паприка цвета и није препоручљиво да се у заштити користе фунгициди на бази бакра, најбољи је препарат Pergado C. Познато је да бакар изазива опадање цветова и због тога треба прскати касно увече, када су они затворени.

МОЉАЦ ПАРАДАЈЗА СВЕ ОПАСНИЈИ

Мољац парадајза (Tuta absoluta) последњих година прави све већу штету на парадајзу, али и кромпиру, плавом патлид`ану, паприци, и у пластеницима, и на отвореном пољу. Пореклом је из Јужне Америке, А одговара му топлије поднебље, које постаје карактеристика нашег подручја. Одрасли мољци су лептирићи и они нису штетни. Тешко се уочавају јер се током дана скривају међу листовима. Штету праве ларве (гусенице), које се, чим се испиле, убушују у ткиво листова, цветова, плодова, стабљика, али и петељки, и ту праве мине које их откривају. Има 10-12 генерација у току године, што зависи од температуре. Мине на листовима су неправилног облика и величине, а могу прекрити и цео лист, који убрзо некротира и пропада. На плодовима буше галерије, удубљења и јамице и брзо им смање тржишну вредност, а често их потпуно униште. Биљке ваља заштитити чим се открију прве мине. Бирају се системични инсектициди са овицидним или ови-ларвицидним деловањем, кратке каренце. То су Affirm 095-SC, Coragen 20-SC, Vertimec 018-EC, Armada, Abastate, Match 050-EC, а свима је потребно додати оквашивач.

Да пламењача не спржи биљке

Паразитна гљива изазивач пламењаче може да нанесе велике штете прадајзу, кромпиру, црном луку, купусу, али и другом поврћу. Биљке интензивно расту, неке цветају, и мора се у право време заштитити вегетативна маса, која ће хранити будући род, али и цветови и тек заметнути плодови. Ефикасно ће их заштитити Equation pro-WG, Folio gold, Acrobat, Previcur, Quardis, Fuzija и слични. Размак између два прскања зависи првенствено од температуре: ако је она између 20 и 25 степени, понављају се сваких седам до десет дана.
Да је пламењача заразила поврће указују препознатљиве пеге на листовима које се шире, спајају и захватају цео лист, тако да делује као ватром опржен. Паразит с листова прелази на стабло, некротира га, спречава довод хранива у надземне делове, због чега се суше комплетне биљке. Код кромпира се преноси на кртоле, а код парадајза и паприке – на плодове, којима смањује тржишну вредност.
Јако оболеле биљке не могу се излечити нити се зараза може зауставити. Њих ваља почупати, изнети из повртњака и спалити, а оне с тек откривеним пегама редовно штитити.

Листови лука који је заразила гљива изазивач пламењаче прво побледе, биљке заостају у порасту, а ако окиша а температура остане висока, прекрива их сивољубичаста навлака од мицелије и спора које шире заразу. Када се припрема раствор за заштиту овог поврћа, увек треба додати оквашивач, због његових глатких листова. Од препоручених фунгицида најмање ефикасан у заштити црног лука од пламењаче је Acrobat, а најефикаснији је Folio gold.

Фото: wikipedia

Инсеката све више

Јун је познат као месец биљних вашију. Има их више врста, а заједничко је да насељавају најмлађе листове и сочне врхове стабла. Живе обично на наличју, у колонијама. Нападнути листови су неправилни, кржљави, увијени према наличју. Одговара им топло време и у таквим условима развој једне генерације је веома кратак. Повртари треба да заштите усев чим примете прве колоније и не дозволе пренамножавање. За заштиту могу да се користе сви инсектициди, контактног и системичног деловања. Битно је да се за свако следеће прскање употреби препарат друге активне материје, да ваши не би постале отпорне на оне често коришћене. У зависности од употребљеног препарата и временских прилика, прскања се понављају сваких седам до десет дана.

Кромпирова златица је добро позната свим произвођачима јер им задаје велики проблем у заштити усева. Они који кромпир гаје на мањем поседу могу да је униште механички, да сакупљају одрасле и ларве и да уништавају јајна легла. За робне произвођаче препоручују се инсектициди новије генерације на које златица још није стекла отпорност. То су: Coragen 20-SC (50-60 мл/ха), који делује на све развојне стадијуме, Аlverde (0,2–0,25 л/ха), Actara, Calypso, Confidor 200-SC, Mospilan и слични. Због развученог периода пиљења ларви, генерације се преклапају, па су често неопходна три-четири прскања.

Тржишну вредност кукуруза шећерца могу да смање гусенице прве генерације кукурузног пламенца. Одрастао пламенац је лептир и он није штетан. Штету праве ларве, гусенице које изгризају млада зрна. Вичнији произвођачи знају где и када ову штеточину треба тражити. Оне мање упућене саветујемо да усев почну да прегледају уочи избацивања метлице и зачетака клипа, када пламенац полаже јаја на листовима, ређа их као цреп. Ко је у могућности, треба да прати савете прогнозно-извештајне службе. За заштиту се користе инсектициди кратке каренце какви су Avaunt 15-SC, Coragen 20-SC, и Аfirm.

Купус је сладак залогај ларвама (гусеницама) совице, малог и великог купусара, мољца, бувача, ваши, али и домаћин пламењаче, гљиве алтернарије, која изазива црну пегавост, и бактеријама. За заштиту од бактерија за сада није синтетисан ни један ефикасан препарат, те треба настојати да се посади здрав расад и користе фунгициди на бази бакра док су биљке млађе. Развој пламењаче спречавају фунгициди који се користе у заштити парадајза и паприке. Размножавање свих штеточина успешно спречава више инсектицида међу којима су Coragen, Afirm, Match, Alverde и Vertimec.

С. Мујановић

Добро јутро број 542 – Јун 2017.