Насловна РАЗНО Род се брани у цвету

Род се брани у цвету

280

Воћари који настоје да правовремено заштите засаде и обезбеде здрав, квалитетан род без неразграђених остатака хемијских препарата, а да истовремено сачувају пчеле, тврде да је за њих мај најгори месец. Природа често „тера по свом“па се не придржава календара,смењују се топли и хладни, суви и кишовити дани, у зависности од надморске висине неке врсте и сорте су одавно прецветале, друге су у пуном цвету… И у таквим условима тешко је користити и нека своја пређашња искуства, а камоли туђа.

Пише: Светлана Мујановић

Значај мајске заштите воћака постаје видљив тек током бербе. Није свеједно да ли ће плодови бити флекави, црвљиви и трули, или здрави, лепо обојени и крупни. То не значи да прскалице треба свакодневно да пролазе кроз воћњаке. Правило је да се засади пре сваког прскања прегледају, да се прате фенолошке фазе развоја воћака, контролишу температура и влажност. А пре свега ваља познавати паразите – проузроковаче болести на воћкама и штетне инсекте који могу да умање квалитет плодова, проучити њихову биологију која се прилагођава новонасталим временским променама.

Иако се не може поштовати ниједан календарски програм заштите воћака, ми вас само упозоравамо на које паразите и штеточине треба да обратите пажњу, где да их тражите и како да их препознате. Избор препарата зависи од снабдевености најближе пољопривредне апотеке.

Заштита јабуке, крушке, брескве, шљиве

Јабуке и крушке, без обзира на сорту, а у зависности од локалитета, током маја налазе се у фази формирања плодова величине лешника, па је потребно наставити заштиту од проузроковача чађаве краставости плодова и пегавости листа (Venturia inaequalis), и од проузроковача пепелнице (Podosphaera leucotricha), а још увек прети и бактериозна пламењача (Erwinia amylovora). У овој фази развоја, на њима се могу наћи лисне ваши, лисни минери, јабукин смотавац, воћне пипе и други, најчешће у стадијуму одраслих инсеката који су презимели, и који су у фази полагања јаја или су већ развили прву генерацију, па се препоручује да се у раствор фунгицида дода и неки инсектицид. У овом месецу потребна су два прскања. У светлу укидања многих, до сада коришћених препарата, ми вам препоручујемо да набавите комбинацију Fiesta и Luna eksperience или Indar 5 EW, којој ћете додати инсектицид Koragen 20 SC или Movento или Feba.

У зависности од локалитета, крушка се налази у фази формираних плодова различите величине, па је потребно наставити заштиту против проузроковача чађаве краставости плодова, рђе и пегавости листа и штеточина – јабукин смотавац, лисни минери и крушкина бува. Препоручује се комбинација фунгицида Pirus 400 SC и Hilan којој се додају инсектициди Princ или Akaristop или Afineks 20 SP и Smartvet.

И у овим воћњацима најчешће су неопходна два прскања у размаку од петнаестак дана, а раствор за сваку следећу заштиту припрема се од препарата на бази других активних материја.

Вишња и шљива су у фази формираних плодова и треба наставити са заштитом од пламењаче, рђе, шупљикавости лишћа, као и шљивиног смотавца и лисних ваши. Ефикасна је комбинација фунгицида Capi и инсектицида Tepeki 500 WG и Piretrum 5 EC.

Брескву, која је у фази формираних плодова, треба заштитити од шупљикавости лишћа, пепелнице, трулежи плодова а прете јој и бресквин смотавац и штитасте ваши. За заштиту вам препоручујемо комбинацију фунгицида Capi, Indar 5 EW и инсектицида Eksirel.

You need to be logged in to view the rest of the content. Please . Not a Member? Join Us