Насловна ТЕМЕ ВИНОГРАД Само да мраза не буде

Само да мраза не буде

285

Винова лоза је кренула четири недеље раније, што до сада није забележено. Промена времена може успорити раст, а оно што би било погубно и обрало читав род је, наравно, мраз коме се саветници у ПССС Ваљево не надају. Јован Милинковић, саветник у овој служби, говорио је за Добро јутро о тренутном стању винове лозе.

– Што се тиче лозе, оне је ове године три недеље, можда и четири кренула раније него што је уобичајено било до сада. Лоза је кренула, крајем марта, што није забележено у овим крајевима – оно што је тренутно не забележено, уколико до мраза дође, може бити велики проблем.

– Имамо јако брз пораст ластара, имамо и цвасти које се развијају. Уобичајено је да лоза цвета око двадесетог или двадесетпетог маја, а дај боже да ове године не цвета за први мај, ако се настави овако. Међутим, најављено хладно време ће то мало зауставити, стопирати. Једино не би ваљало да имамо мраз. То би било погубно и остали бисмо тотално без рода. Ако бисмо имали мраз од -3 или – 4 онда би нам измрзли ти јако нежни зељасти делови. Лоза јако брзо расте и то је сад проблем, јер су ластари пуни воде – једина заштита би, био антифрост систем који у овим крајевима немају, јер до сада за тиме није било потребе.

– Тешко да би сламом могли да заштитимо винограде, јако тешко било која мера осим антифроста, а овде за тиме није било потребе до сада, те га виноградари немају. Не верујем ни да ће сада бити потребно јер су најављене температуре око четири степена у плусу – овај нагли пад температуре, по мишљењу саветника Јована Милинковића, може довести до застоја у расту биљке.

– То ће бити незгодно за биљке јер су оне сад у фази интензивног пораста. Једноставно ће мало застати у развоју. Ништа то није необично, имали смо ми и у мају и у јуну хладнијих периода. Приземни мраз до метар висине би оштетио јако осетљиве родне делове, али њега неће бити – нада се саветник који препоручује виноградарима да након хладног и стресног периода за лозу, одраде третман препаратима на бази аминокиселина.

– Требало би, у сваком случају, одрадити третман лозе после стресног периода, кад се прегура тај део. То су средства на бази аминокиселина, где биљка много брже гради органску храну у листу и лакше савладава стрес – закључио је Јован Милинковић.

Текст: Зорица Драгојевић