Насловна ТЕМЕ ЗЕЛЕНИЛО Сансеверија мало тражи, а пуно пружа

Сансеверија мало тражи, а пуно пружа

7952

Сансеверија је биљка веома необичног изгледа. Не захтева претерану негу, а поред предности као што су минимална брига и максимална декоративност, веома је и корисна. У појединим стручним часописима наводи се да изузетно добро пречишћава ваздух.

На врху листе пожељних собних биљака

Наиме, сансеверија из ваздуха упија токсине из ваздуха који штете људима, као што су формалдехид, ксилен, бенхзин и тоулен. За разлику од других биљака које ноћу одузимају кисеоник, сансеверија уклања угљен-диоксид из ваздуха и испушта кисеоник, те је више него пожељна у спаваћој соби. Она ваздух оплемењује негативним јонима, који често недостају у затвореном простору и упија штетно електромагнетно зрачење које стварају рачунари. Због тога је корисно поставити је у канцеларију или у радну собу у којој има компјутера.

Дајте јој светло место крај радијатора

Одликују је меснати, дуги, сабљасти и усправни листови, који су развијени из базне розете. Листови могу достићи дужину од 70 до 90 центиметара. Тамнозелене су боје и прошарани попречним сивозеленим пругама. Подземни део чини снажан ризом, који се понекад налази делимично изнад земље. Постоје патуљасте, средње и високе сансеверије, док им се лист разликује по шарама и бојама у зависности од врсте, са жутим или сребрно – белим пругама на маргинама листа.

Посебно је интересантна Sansevieria cylindrica која има дебеле, цилиндричне листове, зелене боје с попречним тамнозеленим пругама, који могу да нарасту до 120 центиметара. Обично се развију 3 до 4 листа у розети. Зову је цилиндрична сабља, афричко копље или цилиндрична змија.

Сансеверија најбоље успева на светлом месту, али је важно да није изложена директној сунчевој светлости. Добро подноси сенку, али ће тада изостати цветање и шаре на листовима постати мање израженије. Прија јој сув ваздух, тако да се може држати и у близини радијатора или неког другог грејног тела. Оптималне температуре за њу су од 15 до  22 степена. Не подноси хладноћу, па на температури нижој од 10 степени може да пропадне.

 Плитке саксије и добро дренирано земљиште

Сансеверији одговара лака, плодна земља са додатком трећине обичног песка, шљунка и мало тресета, да би била добро дренирана. Због свог малог и  плитког корена треба је садити у шире и плиће саксије. Прихрана је пожељна једном месечно у току лета гранулираним или течним ђубривима, док јој зими прехрана није потребна.

Иако је отпорна на прашину и загађен ваздух, потребно је њене листове повремено обрисати од прашине и других нечистоћа крпом или сунђером. Она ће заузврат добро очистити ваздух који удишемо.

Текст и фото: Биљана Ненковић