Насловна ВЕСТИ1 Сетва у Србији до сада најскупља, а субвенције касне

Сетва у Србији до сада најскупља, а субвенције касне

218

Пролећна сетва се ове године у Србији обавља у најтежим условима и најскупља је до сада, субвенције због увођења дигитализације касне па пољопривредници штеде на семену, јер користе недекларисано, на ђубриву и средствима заштите

Представник Удружења ”Панчевачки ратари“ Јован Негован изјавио је за Бету да је сетва кукуруза и осталих култура скупља око 40 одсто у односу на прошлу годину. ”Сејали смо углавном старо семе које смо некад држали за резерву. Употреба вештачког ђубрива је коришћена попут зачина. Отаљали смо ову сетву у невреме јер је оптимални рок од 5. до 25. априла прошао“, рекао је Негован.

Неки пољопривредници, како је рекао, ”још нису посејали, а можда и неће јер ће, по свему судећи, јефтиније проћи и одморити своје земљиште за боље дане“, пошто су житарице појефтиниле до 40 одсто.

Увођење е-аграра у сред пролећних радова направило је, према његовим речима, општу пометњу, па су закаснили државни подстицаји за пролећну сетву. ”У Србији је општи хаос, док у земљама чланица ЕУ подстицаји иду нормално од 300 до 600 евра по хектару, код нас су 9.000 динара, ни 80 евра. У условима отворених граница према тим земљама конкуретност пољопривреде Србије је пала на нулу, па није конкурентна чак ни земљама које ратују и своје производе продају испод цене коштања“, рекао је Негован.

Председник Независне асоцијације пољопривредника Србије Јовица Јакшић рекао је да је сетва кукуруза у Војводини при крају и да време није дозволило да се поштују рокови. Сетва пшенице, како је рекао, коштала је око 180.000 динара по хектару, кукуруза око 170.000, а сунцокрета од 150.000 до 160.000 динара.

”Ако пшеница, коју је ове године захватила ретка болест, жута рђа и роди пет тона по хектару, а цена остане 20 динара по килограму, ‘зарадићемо’ 100.000, а уложили смо 180.000 динара“, рекао је Јакшић.

Додао је да су пољопривредници ове године штедели на свему у сетви да би смањили трошкове, килограм минералног ђубрива уреа у јануару, када се набављало за прву прихрану пшенице, коштало је 100 динара, а пре две године мање од 40 динара.

Трошкове је, како је рекао, делом смањило појефтињење минералног ђубрива КАН и АН за другу прихрану пшенице, па је са око 100 дин/кг цена пала на око 50 динара.

Он је додао да ни сам није добио новац за субвенције, иако се преко е-аграра пријавио првог дана, када је био на 50.000 месту и да је у јужном Банату ретко ко добио тај новац.

Бета