Насловна РАЗНО Сјеница: Усеве у седам општина брани 55 противградних станица

Сјеница: Усеве у седам општина брани 55 противградних станица

451

Усеви у седам општина југозападне Србије, које покрива Радарски центар Сјеница, овог лета браниће се са 55 противградних станица. Оне су тренутно снадбевене са по девет ракета, што је оптималана количина за очекиване времеске услове,  а обезбеђене су и магацинске залихе.

На основу недавне оптимизација, укупан број лансирних сатница је са 83 смањен на 62, али ни оне неће све радити јер у опустелим планинским селима није могуће наћи стрелце.Они ће и ове године од државе добијати 4.000 динара месечно за даноноћно дежурство током сезоне, а износ накнаде није се мењао задњих десетак година.

Из Радског центра Сјеници бране се 310.450 хектара пољопривредног земљишта.  У Ивањици је акривирана 21, а у Новој Вароши 11 лансирних станица, док ће у Сјеници овог лета радити 7, Пријепољу 6, Рашки и Новом Пазару по 4 и у Тутину 2 противградне станице.

-У последњих седам година број активних лансирних станица у овом делу варира од 55 до 61, а ове су активне две мање него лане. Све станице на подручју Радаског центра Сјеница су опремљене вишецевним лансерима,чиме  је повећана њихова  ‘ватрена моћ’, што је био један од разлога да се изврши оптимизација мреже лансирних станица- каже за „Добро јутро“ Југослав Николић, директор Републичког хидрометеоролошког завода Србије.

Сезона противградне одбране стартовала је 15. априла и траје наредних шест месеци. У Србији је покренуто свих 13 радарских центара са мрежом од 1.233 лансирне станице, од којих су 233 аутоматозоване. До сада је једино потпуно аутоматизован Радарски центар Ваљево који „брани“ територију 14 општина у три округа западне Србије. Захвалјујући томе овде је лане, прве године рада,  штета од града регистрована на само 0,7 промила пољопривредног земљишта, што су више него охрабрујући резултати.

Како за наш протзал кажу у РХМЗ Србије, у наредна три месеца биће довршена аутоматизације Радарског центра Фрушка Гора, а успешно је спроведен и тендер за аутоматизацију 40 одсто територије  Радарског центра Букуља.Припремљена је и пројектна документација за аутоматизацију радарских центара Самош и Бајша у Војводини, са укупно 270 лансирних места, као и Радарског центра Ужице.

-Пројекат аутоматизације комплетног Радарског центра Фрушка Гора финансира Покрајински секретаријат за пољопривреду, шумарство и водопривреду. У рад је већ пуштено 90 од планираних 118 лансирних станица, а завршетак свих послова планиран је до јуна. Пројекат аутоматизације 40 одсто територије Радарског центра Букуља  финансира Министарество пољопривреде, шумарства и водопривреде Србије. Сви послови су завршени пре сезоне одбране од града тако да су у пуној функцији 43 лансирне стабице – каже Зоран Бабић, начелних Центра за одбрану од града РХМЗ Србије.

Иначе, прошле сезоне се у Србији током  54 дана дејствовало по градоносним облацима. Том приликом је утрошено 10.558 ракета, док је штета од града регистрована на 2,5 промила пољопривредног земљишта, што је знатно испод просека.

-Град је елементарна непогода која се никаквим средствима, нигде у свету не може спречити. Све што се ради јесте покушај да се штета умањи на укупном простору који се на овај начин брани. Због тога што не постоји апсолутна заштита, држава Србија помаже пољопривредне произвођаче не само кроз овај систем него и кроз субвенције осигурања усева од града (до 70 посто), као  и кроз субвенције за набавку противградних мрежа- кажу у  Републичком хидрометеоролошком заводу Србије.

Жељко Дулановић